fbpx

Mieszkanie w ekologicznym duchu. Jak je urządzić?

Od lat o ekologii dużo się mówi. Coraz częściej spotykamy się z działaniami na rzecz ochrony środowiska nie tylko na drodze rozporządzeń władz czy wydzielania chronionych obszarów naturalnych, ale także w życiu codziennym. Troska o przyrodę może jednak wkroczyć także do naszych domów. Styl eko we wnętrzach to z jednej strony stawianie na naturalne materiały, których pozyskiwanie nie ma negatywnego wpływu na środowisko, a z drugiej nurt aranżacyjny zdobywający coraz większą popularność. Jak zatem urządzić mieszkanie w duchu eko?

Harmonia z naturą

Nie od dziś wiadomo, że mimo wszystkich nowoczesnych rozwiązań technologicznych na samopoczucie człowieka najlepiej działa obecność natury. Parki, lasy czy góry to ulubione tereny wypoczynkowe Polaków, którzy tłumnie odwiedzają je przy dobrej pogodzie. Styl eko w wystroju mieszkania ma w pewien sposób nawiązywać do takiego kontaktu z przyrodą i opierać się na harmonii z naturą.

Jak osiągnąć taki efekt w mieszkaniu? Przede wszystkim stawiając na spokojne, stonowane kolory. Powinny być nimi tak zwane barwy ziemi, czyli delikatne odcienie brązu, beżu i szarości, ale także spokojna zieleń lub niezbyt intensywny błękit. W takim otoczeniu będziemy czuć się najlepiej. A naturalne materiały, na których opiera się styl eko, świetnie będą się z nim komponować.

Naturalne dekoracje i wykończenia

Wnętrza urządzone w duchu eko powinny być wypełnione naturą. Niekoniecznie musi to oznaczać obecność dużej liczby roślin, choć kilka doniczek z zielonymi pędami z pewnością dobrze wpisze się w taki styl. By uzyskać dobrze przemyślaną kompozycję, naturalne materiały powinny dominować w wykończeniach oraz dekoracjach.

I jedno, i drugie założenie spełnia mech na ścianie w domu. To naturalny materiał, którym można pokryć duże powierzchnie, ale również przygotować z niego nowoczesne i efektowne ozdoby. Najlepiej sprawdzą się figury geometryczne czy obrazy z mchu stabilizowanego utrzymanego w stonowanej zieleni, którymi można udekorować ściany. Z kolei przy wyborze dodatków warto postawić na naturalne tkaniny, takie jak bawełna oraz len.

Poza przyjaznymi dla środowiska dekoracjami we wnętrzu eko powinny znaleźć się przede wszystkim elementy wykonane z drewna oraz kamienia. Należy unikać materiałów przetworzonych, jak na przykład panele laminowane. Na podłodze najlepiej postawić na naturalny parkiet lub kamienne płytki.

Oszczędność energii i nie tylko

Pomieszczenia w stylu eko będą pięknie się prezentować. Warto jednak zadbać również o to, by nie zabrakło w nich rozwiązań pozwalających na co dzień dbać o środowisko. W długiej perspektywie takim zachowaniem będzie stawianie na materiały, które – jak na przykład ściany z mchu – wytrzymają w dobrej formie co najmniej kilka lat. Dzięki temu będziemy generować mniej śmieci, pozostawimy po sobie także mniejszy ślad węglowy.

Z drugiej strony, w mieszkaniach w stylu eko powinny być obecne również rozwiązania pozwalające na oszczędność wody czy energii. Należy zadbać o szczelne drzwi i okna, za grzejnikami można zainstalować specjalne ekrany, a przy umywalkach perlatory zmniejszające zużycie wody. Najodważniejsi mogą także zdecydować się na meble z recyklingu, wykonane na przykład z nowocześnie zaaranżowanych drewnianych palet.

Jeśli zamierzasz postawić na rośliny w mieszkaniu, sprawdź, które będzie najłatwiej pielęgnować: https://www.mossdecor.pl/zielen-w-domu-bez-zobowiazan-rosliny-ktore-najlatwiej-pielegnowac/