fbpx

Aranżacja roślin w domu – o czym pamiętać i jakie gatunki wybrać?

Każdy, kto jest fanem natury, w swoim pomieszczeniu na pewno ma zielony kącik, w którym jest dużo gatunków roślin. Osoby doświadczone wiedzą dobrze, jak zaaranżować takie miejsce. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zielenią i nie wiesz, jak to zrobić, czytaj dalej! W tym artykule dowiesz się, jak powinna wyglądać aranżacja roślin w domu. Zobacz, o czym powinieneś pamiętać i jakie gatunki wybrać.

Aranżacja roślin w domu – o czym pamiętać?

Aranżacje roślin w domu mogą wydawać się proste. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, które sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało estetycznie i zielono. 

Pierwszym najważniejszym elementem jest wybór roślin, w zależności od tego, w jakim miejscu chcemy je ustawić. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź, jakie stanowisko odpowiada zielonej ozdobie. Pamiętaj, że zbyt duża lub za mała ilość światła będzie mieć ogromny wpływ na rozwój rośliny.

Kiedy wybierzesz już kwiaty do wnętrza, następnym krokiem będzie zakup doniczek. Powinny pasować stylistycznie i kolorystycznie do pomieszczenia, w którym chcesz je umieścić. Dzięki temu stworzysz spójną i estetyczną przestrzeń. 

Ustaw rośliny w takich miejscach, aby nie blokowały dostępu do najważniejszych części pokoju i urządzeń. Najczęściej wybiera się parapety i regały. Podłoga to świetne miejsca dla większych gatunków. 

Aranżacje roślin w domu a ich ilość 

Czy można przesadzić z ilością zielonych żywych ozdób w domu? Można. Nawet jeśli marzysz o prawdziwej dżungli w domu, postaw na kilka ciekawych i egzotycznych gatunków. Wybierając dużo roślin doniczkowych, możesz zaburzyć estetykę wnętrza. Mniejsza ilość to prostsze i efektywniejsze zaaranżowanie zielonego kącika w domu. 

Jak zaaranżować rośliny w domu? 

Jest kilka typowych miejsc, które są najczęściej wybierane. Pierwszym z nich jest parapet. Możesz postawić tam gatunki, które uwielbiają światło i ciekawie się prezentują np. skrzydłokwiat, dracena, storczyk, monstera, czy fiołek afrykański. Sąsiedzi będą mogli podziwiać Twoje okazy przez okno. 

Kolejnym ciekawym pomysłem jest ogród wertykalny w domu. To rodzaj dekoracji, która zakrywa całą lub większą część ściany. Pokrywa się ją roślinami, które tworzą bujną zieloną zabudowę. Dzięki specjalnej instalacji ozdoba regularnie sama się nawadnia. Taka dekoracja oczyszcza powietrze, zwiększa ilość tlenu w pomieszczeniu, reguluje poziom wilgotności i blokuje hałas. W ogrodzie wertykalnym sprawdzi się m.in. mech, bluszcz, dracena, filodendron, skrzydłokwiat. 

A co powiesz na aranżacje roślin w domu z gatunkami jadalnymi? Taki kącik warto stworzyć w kuchni. Wybierz gatunki, które przydadzą się podczas gotowania. Świeże przyprawy zerwane prosto z krzaczka sprawią, że posiłki będą pyszne i aromatyczne. Wybierz: bazylię, miętę, oregano, szczypiorek lub rozmaryn. 

Czujesz się zainspirowany? Jeśli tak, to wybierz ciekawe gatunki do swojego mieszkania, którym będą odpowiadać warunki, które możesz im zapewnić. Zakup pasującą do wnętrza doniczkę lub zainwestuj w ogród wertykalny – będzie stanowił oryginalną dekorację w każdym domostwie.