fbpx

Bryły z mchu. Jak sprawdza się mech stabilizowany w formie 3D?

Ozdobny mech stabilizowany w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Jego najbardziej znany przedstawiciel, chrobotek reniferowy, gości w budynkach mieszkalnych oraz biurowcach w różnej postaci.

Najczęściej po prostu pokrywa większy lub mniejszy fragment ściany, ewentualnie sufitu. Niektórzy decydują się też na obrazy lub napisy z mchu. We wszystkich tych przypadkach mech dekoracyjny ma formę spłaszczoną. Niezwykły efekt może jednak wywrzeć również decyzja o zakupie trójwymiarowych dekoracji z mchu. Jak wypadają ozdobne bryły z tego wyjątkowego surowca?

Kule z mchu i inne bryły – jakie kształty można wybrać?

Zdecydowanie najpopularniejszymi zielonymi bryłami są kule z mchu. Chrobotek daje się wymodelować do zaokrąglonej powierzchni – taką ofertę znajdziemy w większości placówek, które profesjonalnie zajmują się dekoracjami z mchu.

Do wyboru są jednak również bardziej skomplikowane konstrukcje. Sześciany czy prostopadłościany należą do łatwiejszych. Specjaliści potrafią wyczarować z mchu ostrosłupy, a także przestrzenne, stojące litery. Niektórzy wykonują też skomplikowane przedmioty z mchu – na przykład imbryki czy filiżanki.

Przestrzenna dekoracja z mchu – możliwości aranżacyjne i kolorystyczne

Podobnie jak w przypadku innych dekoracji z mchu, tworzywem brył najczęściej staje się chrobotek reniferowy. Ten organizm tak naprawdę nie jest mchem, ale porostem, zwykło się jednak zaliczać go do grupy tych niezwykłych roślin. Chrobotek jest niezwykle wdzięcznym materiałem do farbowania. W naturze występuje w bieli, można go bezpiecznie zabarwić właściwie na każdy kolor.

Bryły można konstruować jednak również z mchu o bardziej złożonej strukturze. Wyglądem wyróżnia się mech poduszkowy, który już sam z siebie posiada nieco wypukłą strukturę. Do dekoracji przestrzennych pasuje jak ulał. Do wyboru mamy również inne mchy leśne – w tym przypadku zieleń jest już jak najbardziej naturalna. W ten sposób można stworzyć ciekawą ozdobę na puste ściany w pokoju.

Kula z mchu i inne bryły – w jaki sposób się o nie troszczyć?

Jak długo będą w stanie przetrwać kule z mchu? Dekoracja z chrobotka czy innego mchu stabilizowanego powinna bez problemu wytrzymać w dobrym stanie co najmniej kilka lat. I to bez nadmiernej opieki, choć trzeba pamiętać, że konstrukcje z mchu należą do delikatnych. W zasadzie nie powinno się ich dotykać, warto więc ograniczyć konieczność przenoszenia brył z miejsca na miejsce. Najlepiej umieścić je z dala od kaloryferów i nie wystawiać na mocne promienie słońca.

Na tym jednak właściwie kończą się obostrzenia. Mchu stabilizowanego nie trzeba podlewać ani przycinać, nie pyli, nie przyciąga insektów. Poradzi sobie nawet w zacienionych miejscach. Zadbać trzeba jeszcze tylko o odpowiednią wilgotność powietrza. Na szczęście wystarczy 40-60 procent, czyli wartość idealna dla człowieka. Inaczej mech stwardnieje, co grozi wykruszaniem się i zniszczeniem bryły.

Z kolejnego artykułu dowiesz się, jak dokładnie przebiega stabilizacja mchu: https://www.mossdecor.pl/stabilizacja-mchu-na-czym-polega-ten-proces/