fbpx

Chrobotek reniferowy – 5 faktów, których możesz o nim nie wiedzieć!

Na ścianach mieszkań, biur i instytucji można spotkać różne gatunki mchów. Niektórzy stawiają na oryginalne dekoracje z mchów prowansalskich, inni na ciekawy wygląd i strukturę mchów poduszkowych. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak chrobotek reniferowy.

Dlaczego tak chętnie wybieramy mech chrobotek? Cena za m2 jest konkurencyjna, ale najważniejszą zaletą jest z pewnością oryginalny wygląd, którym można cieszyć się bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Czy jednak chrobotek to rzeczywiście mech? Ciekawostki na jego temat mogą Cię zaskoczyć!

1 Mech chrobotek w ogóle nie jest rośliną

Pierwsza niespodzianka wiąże się już z potoczną nazwą chrobotka reniferowego. Sklepy i projektanci wnętrz reklamują go pod nazwą mchu. W rzeczywistości jednak chrobotek nie ma z mchami zbyt wiele wspólnego. Nie jest nawet rośliną.

W rzeczywistości bowiem chrobotek reniferowy jest przedstawicielem grzybów z rodziny chrobotkowatych. Zalicza się go też do porostów, czyli tzw. grzybów zlichenizowanych. Chrobotek współżyje bowiem z glonami, tworząc z nimi skuteczną symbiozę. Gdy stawiamy na dekoracje z mchu, decydujemy się więc na… grzyb na ścianie.

2 Chrobotek leśny nie jest zielony

Mylący może być również kolor chrobotka sprzedawanego przez większość sklepów. Jego soczysta lub ciemna zieleń kojarzy się z lasem i naturą. Ten porost faktycznie znajdziemy w cieniu drzew i na pniach, ale jego barwa jest zupełnie inna.

W naturze chrobotek jest biały lub beżowo-biały. Przyjemną dla oka zieloną barwę przybiera dopiero po stabilizacji, na etapie farbowania. Można go zresztą ubarwić na dowolny kolor.

3 Chrobotek reniferowy lubi północ

Chrobotek reniferowy to wszędobylski organizm, który upodobał sobie jednak szczególnie półkulę północną. To tutaj można go spotkać najczęściej.

Bardzo dobrze radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Gdy temperatura i wilgotność jest bardziej sprzyjająca, porosty są zagłuszane przez szybciej rosnące rośliny. W bardziej wymagających okolicznościach to one są jednak liderem.

Dlatego chrobotek można spotkać na dalekiej północy – nawet na Grenlandii i Szetlandach. Tworzy wielkie łąki na obszarze tundry. Jeśli więc zastanawiasz się, jak posadzić mech chrobotek w doniczce w domu, jednego możesz być pewien: przetrwa nawet na zimnym parapecie.

4 Przysmak i lekarstwo nie tylko dla reniferów

Chrobotek drugi człon swojej nazwy zawdzięcza reniferom. Dla nich bywa podstawowym pokarmem, bo w trudnych warunkach niełatwo znaleźć inne pożywienie. Ale do swojej diety czasami włączają go również ludzie.

Tak dzieje się na przykład na Alasce. Rdzenni mieszkańcy tamtych okolic, Dena’ina, czasami miażdżą wysuszone porosty, a potem gotują je aż do uzyskania miękkiej papki. Chrobotek bywa spożywany samodzielnie lub zmieszany z jagodami albo smalcem. Z kolei lud Moinba, który zamieszkuje wschodnie Himalaje, traktuje ten porost jako lekarstwo na kamienie nerkowe.

5 Mech chrobotek reniferowy izoluje pomieszczenie

W bliższych nam kręgach kulturowych chrobotek może służyć jako izolator pomieszczenia. Pomaga je nieco ocieplić, ale przede wszystkim tłumi dźwięki. Idealnie nadaje się więc na naturalny sposób wygłuszenia wnętrza. Z tego powodu taka dekoracja świetnie sprawdzi się w mieszkaniach usytuowanych przy ruchliwych ulicach.

Z chrobotka można także stworzyć ciekawe kompozycje przestrzenne. Więcej o bryłach z mchu przeczytasz w kolejnym artykule: https://www.mossdecor.pl/bryly-z-mchu-jak-sprawdza-sie-mech-stabilizowany-w-formie-3d/