fbpx

Chrobotek reniferowy w łazience? Inspirujemy!

Trend na zielone i naturalne akcenty we wnętrzach podbija magazyny oraz portale aranżacyjne. W pomieszczeniach królują przede wszystkim dużych rozmiarów rośliny, które wspaniale dopełniają każdy styl – również ten minimalistyczny. Przy okazji pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Problem pojawia się, gdy chcemy wprowadzić trochę zieleni także do naszej łazienki. Jest to szczególnie problematyczne, gdy pomieszczenie nie ma okien, a więc jest wnętrzem ciemnym i wilgotnym. W takim przypadku idealnie sprawdzi się mech dekoracyjny, czyli chrobotek reniferowy. Czym jest i dlaczego warto wybrać mech chrobotek do łazienki? Podpowiadamy!

Mech chrobotek w łazience, czyli co?

Chrobotek, mimo że potocznie nazywamy go mchem islandzkim lub reniferowym, tak naprawdę jest porostem. Tereny, na których występuje, to przede wszystkim góry i lasy północnej Skandynawii, a także tundra podbiegunowa. Zbierany jest ręcznie i legalnie z nieskażonych lasów, a co ważne, bez szkodliwej ingerencji w lokalny ekosystem. Po oczyszczeniu z szyszek, igieł i liści, zostaje poddany procesowi stabilizacji.

A czym jest proces stabilizacji? Stabilizacja mchu chrobotka polega na zastąpieniu naturalnej limfy w komórkach rośliny substancją stabilizującą, taką jak gliceryna. Dzięki temu mchy zachowują swoją fakturę, miękkość i kolor, nie wymagając pielęgnacji ani podlewania, a także nie obumierają przez wiele lat. Dlatego też warto postawić na mech chrobotek. Łazienka będzie wyglądała dużo oryginalnej. 

Mech chrobotek w łazience - rodzaje i kolory
Mech chrobotek dostępny jest w różnych wersjach i odcieniach. Na pewno wybierzesz idealną opcję dla siebie.

Chrobotek w łazience – dlaczego sprawdzi się w tym pomieszczeniu?

Często szukamy odpowiednich roślin do łazienki, które poradzą sobie z warunkami panującymi w pomieszczeniu. Mech chrobotek ma właściwości, które pomogą mu przetrwać. Dlaczego sprawdzi się doskonale? 

  • Chrobotek reniferowy na ścianie jest praktycznie rośliną bezobsługową. Nie potrzebuje przycinania, podlewania, nawożenia czy przesadzania. 
  • Może znajdować się w pomieszczeniach wilgotnych (o poziomie wilgotności nawet do 40-60%). Dlatego doskonale sprawdzi się w miejscu, takim jak łazienka. Nawet bardzo zaparowane wnętrze nie będzie mu straszne. 
  • Ma właściwości higroskopijne i jest naturalnym higrometrem, a więc doskonale sprawdzi się w miejscach o większej wilgotności (np. łazienkach). Może zapobiec rozwojowi grzybów (dzięki temu, że pochłania wilgoć z powietrza), a także wskaże, jeśli wilgotność będzie zbyt niska (poniżej 40% – mech chrobotek w łazience będzie suchy i szorstki w dotyku). 
  • Będzie się rozwijać nawet w łazience bez dostępu naturalnego światła. 
  • Chrobotek ma właściwości antystatyczne – oznacza to, że nie przyciąga kurzu, dlatego zawsze zachowa swój piękny wygląd. Sprawdzi się także w mieszkaniach, gdzie przebywają alergicy. Brak gromadzenia się kurzu sprawia, że przestrzeń jest czysta i przyjazna dla domowników. 
  • Jest dobrym izolatorem akustycznym, a jego zielony kolor świetnie relaksuje i pozytywnie działa na zmęczony po całym dniu wzrok.
  • Taka dekoracja najczęściej umieszczana jest na ścianie, dlatego nie zajmie dużo miejsca. Sprawdzi się nawet w małych przestrzeniach. 
chrobotek reniferowy - łazienka z zieloną ścianą
Mech w łazience możesz także podświetlić, aby jeszcze lepiej się prezentował we wnętrzu.

Jak zaaranżować zieloną ścianę w łazience?

Chrobotek w łazience można wykorzystać na  różne sposoby. 

Jednym z nich jest umieszczenie paneli z chrobotka zamiast kilku lub kilkunastu płytek. Przyklej lub przykręć panele w dowolnym kształcie i wielkości do ściany. Świetnie będą prezentować się szczególnie poziome i pionowe zielone pasy, np. nad wanną czy obok lustra. Chrobotek najlepiej wygląda w towarzystwie bieli, drewna, a także betonu czy innych odcieni szarości. Dekoracja w łazience wcale nie musi przybierać geometrycznego kształtu. Możesz zaprojektować oryginalny wzór, np. fale.

Ściana z mchu chrobotka w łazience
Piękna dekoracja wokół lustra będzie idealnym rozwiązaniem. Wprowadzisz w ten sposób naturalny akcent do wnętrza.

 

Kolejny ciekawym sposobem jest umieszczenie chrobotka w doniczce. Sprawdzi się doskonale na łazienkowych półeczkach – szczególnie koło umywalki. Nawet mała doniczka ze stabilizowaną dekoracją odmieni wnętrze. 

Koło umywalki możesz także umieścić pas z zielonego mchu. Taka dekoracja sprawi, że wnętrze będzie wyglądało estetycznie i zakryje płytki.

Mech chrobotek w łazience koło umywalki
Umieszczenie mchu koło umywalki może być nietypowym i oryginalnym elementem dekoracyjnym, który przyciąga uwagę oraz wprawia w zachwyt.

 

A może postawisz na niecodzienną opcję w łazience, czyli na obraz? Zdecyduj się na różne odcienie mchu i dodaj inne naturalne dekoracje. Świetnie sprawdzą się gałązki, kamienie, kora drewna czy inne rośliny stabilizowane.

Chrobotek w łazience w formie obrazów
Stwórz obraz z różnych naturalnych elementów. Najlepiej wybierz dodatki, które będą pasowały do wnętrza.

 

A może chrobotek do łazienki w słoiku? Jest to ozdoba, która na pewno przyciągnie uwagę, a zrobić ją można bardzo łatwo. Wystarczy, że kupisz większy słoik (kształt nie ma znaczenia) i udekorujesz go w środku np. ziemią, piaskiem, gałązkami, przeróżnymi roślinami i oczywiście mchem chrobotkiem. 

To już wszystko w tym artykule. Mamy nadzieję, że już wiesz, dlaczego mech chrobotek do łazienki sprawdzi się idealnie. Postaw na ciekawe aranżacje i stwórz oryginalną przestrzeń w swoim domu!

.