fbpx

Chrobotek reniferowy w łazience? Inspirujemy!

Trend na zielone i naturalne akcenty we wnętrzach, podbija magazyny i portale aranżacyjne. W pomieszczeniach królują przede wszystkim dużych rozmiarów rośliny, które wspaniale dopełniają każdy styl, również ten minimalistyczny, a na dodatek pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Problem pojawia się gdy chcemy wprowadzić trochę zieleni także do naszej łazienki. Jest to szczególnie problematyczne, gdy nasza łazienka nie ma okien, a więc jest wnętrzem ciemnym i wilgotnym. W takim przypadku idealnie sprawdzi się tzw. mech dekoracyjny, czyli chrobotek reniferowy. Czym jest, dlaczego może znaleźć się w łazience, a także jak najlepiej go zaaranżować? Podpowiadamy!

Chrobotek reniferowy, czyli co?

Chrobotek, mimo, że potocznie nazywamy go mchem islandzkim lub reniferowym, tak naprawdę jest porostem. Tereny, na których występuje, to przede wszystkim góry i lasy północnej Skandynawii, a także tundra podbiegunowa. Zbierany jest ręcznie i legalnie z nieskażonych lasów, a co ważne, bez szkodliwej ingerencji w lokalny ekosystem. Po oczyszczeniu z szyszek, igieł i liści, zostaje poddany procesowi stabilizacji, dzięki czemu nie będzie wymagał żadnej pielęgnacji.

Chrobotek – dlaczego świetnie sprawdzi się w łazience?

Chrobotek reniferowy na ścianie to roślinna dekoracja, która nie wymaga podlewania ani przycinania. Jest więc całkowicie bezobsługowy. Może również znajdować się w pomieszczeniach wilgotnych (40-60%), bez dostępu naturalnego światła. Co ważne, chrobotek posiada właściwości higroskopijne i jest naturalnym higrometrem, a więc doskonale sprawdzi się w miejscach o większej wilgotności (np. łazienkach), gdzie może zapobiec rozwojowi grzybów, a w innych wskaże jeśli wilgotność będzie zbyt niska (poniżej 40%). Należy pamiętać, że w stanie prawidłowej wilgotności Dodatkowo odznacza się właściwościami antystatycznymi, a więc nie osiada na nim kurz. Jest również świetnym izolatorem akustycznym, a jego zielony kolor świetnie relaksuje i pozytywnie działa na zmęczony po całym dniu wzrok.

Jak zaaranżować zieloną ścianę w łazience?

Mech dekoracyjny możemy wykorzystać w łazience na różne sposoby. Jednym z nich jest umieszczenie paneli z chrobotka zamiast kilku lub kilkunastu płytek. Przyklejamy lub przykręcamy panele do ściany, w dowolnym kształcie i wielkości. Świetnie prezentują się szczególnie poziome i pionowe zielone pasy, np. nad wanną czy obok lustra. Chrobotek najlepiej wygląda w towarzystwie bieli, drewna, a także betonu czy innych odcieni szarości. Dekoracja w łazience wcale nie musi przybierać geometrycznego kształtu. Możemy zaprojektować oryginalny wzór, np. fale.