fbpx

Dekoracje z mchu i roślin. Które będą nam najdłużej służyć?

Miejsce na zieleń powinno znaleźć się w każdym mieszkaniu. Bez niej w wystroju wnętrza czegoś brakuje. Kolor zielony pozwala się odprężyć i zrelaksować, jest odpoczynkiem dla oczu.

Warto więc zadbać choć o minimalny zielony akcent w każdym pomieszczeniu. Zdecydowanie najlepiej wykorzystać do tego zieleń naturalną i postawić na rośliny lub mech dekoracyjny.

Zielone dekoracje kojarzą się z dużymi wymogami pielęgnacyjnymi i niewielką trwałością. Wystarczy przecież zapomnieć o podlaniu kwiatka doniczkowego, by zaczął mieć problemy. Wybraliśmy jednak kilka zielonych, naturalnych akcentów, które długo będą cieszyć nasze oczy.

 

Wytrzymałe żywe rośliny. Jakie gatunki wybrać?

Z roślinami, które nie wymagają od nas zbyt dużo, kojarzą się przede wszystkim kaktusy. Większość z nich faktycznie nie lubi nadmiaru wody. Nie wszystkie gatunki będą jednak roślinami “na lata”, niektóre przetrwają w polskich, słabo nasłonecznionych warunkach tylko parę sezonów.

Takich problemów nie będą mieć sansewierie. To rośliny o charakterystycznych, wydłużonych liściach, nazywane czasami “językami teściowej”. Im zbyt częste podlewanie wręcz szkodzi. Latem potrzebują wody raz na dwa, a zimą – na trzy tygodnie.

Mogą z powodzeniem rosnąć 10 i więcej lat, nawet bez przesadzania do nowej doniczki. Co ważne, nie trzeba będzie ich przycinać.

Do wytrzymałych roślin ozdobnych warto zaliczyć również dracenę obrzeżną oraz zielistkę. Mimo wszystko będzie jej jednak trzeba podlewać raz w tygodniu, a czasami też przyciąć. Przetrwają w mieszkaniu parę lat, ale z pewnością krócej niż sansewieria lub chrobotek reniferowy.

 

Dekoracje z mchu na ścianę. Zieleń na kilka lat

Ta ostatnia roślina jest wykorzystywana jako dekoracje z mchu, mimo że w rzeczywistości jest porostem. Mech ozdobny tego typu jest stabilizowany za pomocą specjalnych substancji. Dzięki nim zachowuje swoją strukturę, ale nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ten proces przypomina nieco hibernację. Wykorzystywane do niego substancje są w pełni bezpieczne dla człowieka. Wykonane w ten sposób ozdoby z mchu chrobotka będą miękkie i przyjemne w dotyku. Nie trzeba będzie ich podlewać, nie potrzebują światła.

Przede wszystkim jednak zastosowanie mchu stabilizowanego zapewnia trwałość dekoracji na lata. Producenci zapewniają, że takie ozdoby z mchem pozostaną w nienaruszonym stanie przez co najmniej kilka lat. Czasami wytrzymają nawet kilkanaście.

Podstawą jest wykorzystanie odpowiedniego kleju i podkładu. Ale o to akurat dbają profesjonaliści. Nam pozostaje taka organizacja mieszkania, by mech nie znajdował się bezpośrednio przy źródłach ciepła. To akurat może bowiem skrócić jego żywotność.

Dowiedz się też, jak na mech stabilizowany wpływa światło słoneczne: https://www.mossdecor.pl/mech-w-domu-a-naslonecznienie-o-czym-trzeba-pamietac/