fbpx

Dekoracje z mchu – jak o nie dbać, aby służyły nam jak najdłużej

Zielona ściana z mchu, to ekologiczny i ciekawy akcent w pomieszczeniu. Tego typu dekoracja z mchem wnosi do wnętrza odrobinę nowoczesności oraz ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zieleń w połączeniu z naturalnym materiałem to środowisko, w którym ludzie od wieków czują się świetnie. Dziś dekoracje z mchu są jednak również modnym rozwiązaniem, które świetnie odnajdzie się nawet w modernistycznych wnętrzach. Mech jest materiałem, który nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, więc dbanie o niego nie będzie uciążliwe. W dodatku ozdoby z mchu są uniwersalne – można je umieścić w różnorodnych zakamarkach domu czy mieszkania.

PODSTAWOWE INFORMACJE O MCHU STABILIZOWANYM

Produktami stabilizowanymi nazywamy rośliny, które są w pełni naturalne, jednak poprzez odpowiednią impregnację ich rozwój zatrzymano w czasie. Można to porównać do stanu hibernacji. Dekoracje z mchu na ścianę wyglądają jak żywe, nie będą jednak rosnąć ani usychać. Wykonuje się je najczęściej z naturalnych mchów leśnych lub chrobotka reniferowego. Ten ostatni tak naprawdę jest porostem, ale z wyglądu jako żywo przypomina popularny mech. Co ważne, mchy są wprowadzane w stan “hibernacji” z wykorzystaniem substancji w pełni bezpiecznych dla człowieka. Nie muszą się ich obawiać nawet alergicy.

Dzięki procesowi stabilizacji takie dekoracje nie wymagają konserwacji, nawadniania, nawożenia czy impregnacji. Aby jednak służyły nam jak najdłużej, należy zapewnić im odpowiednie warunki i powstrzymać się od ingerowania w ich strukturę. Dotykanie ich puszystej powierzchni bywa kuszące, trzeba to jednak robić delikatnie i z wyczuciem – w tym przypadku mech bowiem nie odrośnie i nie uzupełni braków. Pamiętajmy jednak również, że każde przyschnięcie mchu stabilizowanego jest procesem odwracalnym, a ewentualne ubytki można uzupełniać, więc dekoracja w tej formie może nam służyć przez wiele lat. 

Udekorowanie pomieszczenia mchem stabilizowanym to jeszcze jeden plus – takie ozdoby pomagają bowiem wyciszyć pomieszczenie. To zaleta szczególnie dla tych, którzy mieszkają blisko ruchliwych arterii komunikacyjnych bądź głośnych sąsiadów.

Jak przygotować mech do dekoracji? To, co możemy oglądać na ścianach galerii, biur czy domów, powstaje zupełnie inaczej niż popularne stroiki z mchu. Przygotowywaniem takich dekoracji zajmują się profesjonaliści. Podstawą takich ozdób są niewielkie panele z mchu. Firmy zajmujące się dekoracjami mogą pokryć nimi całą ścianę, ale są w stanie również ułożyć z nich ciekawe wzory. Do najpopularniejszych należą różnego rodzaju kwadraty, koła i inne figury geometryczne, bardzo ciekawie wyglądają też paski pod meblami czy sufitem. Jeszcze bardziej wyrafinowaną ozdobą będą panele z mchu ułożone w kształcie liter bądź logotypu firmy.

MECH CHROBOTEK – JAK DBAĆ O DEKORACJE NA ŚCIANACH?

  1. Dekoracje z mchem powinny być instalowane tylko w pomieszczeniach zamkniętych, dosyć suchych. Muszą być też odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Nie trzeba natomiast martwić się o ich oświetlenie – stabilizowany chrobotek poradzi sobie nawet w pomieszczeniach bez okien.
  2. Wilgotność powietrza we wnętrzach, w których instalujemy dekoracje z mchu, powinna być utrzymana na poziomie 40-70%. To najlepsze otoczenie dla stabilizowanych mchów, a zarazem warunki, w których również i człowiek czuje się najlepiej.
  3. Dekoracje z chrobotka nie powinny być umieszczone w odległości mniejszej niż metr od źródeł ciepła takich jak grzejniki, kaloryfery czy piece, ponieważ w takim wypadku może dojść do nadmiernego ich przesuszenia.

CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ Z MCHEM STABILIZOWANYM?

  • spryskiwać wodą, zraszać ani podlewać; jeśli wilgotność w pomieszczeniu spadnie poniżej 40%, wystarczy poddać pomieszczenie działaniu nawet najprostszego nawilżacza powietrza,
  • przycinać, wyrywać, zgniatać; najbezpieczniej jest w ogóle nie dotykać dekoracji – zwłaszcza gdy są przesuszone mech może się kruszyć,
  • narażać na bezpośredni kontakt ze źródłem ciepła (grzejniki, świece, kominki),
  • poddawać działaniu substancji czyszczących (chemicznych),
  • oświetlać intensywnie i długotrwale światłem słonecznym,
  • barwić na własną rękę – farby i inne substancje mogą zaburzyć stan “hibernacji” roślin.

JAK CZYŚCIĆ DEKORACJE Z MCHU STABILIZOWANEGO?

  1. Dekoracje z mchu stabilizowanego nie wymagają czyszczenia w normalnych warunkach użytkowania, ponieważ posiadają właściwości antystatyczne. Oznacza to, że “odpychają” od siebie cząsteczki kurzu. Dodatkowo stabilizowany mech jest środowiskiem nieprzyjaznym dla wszelkich insektów i innych owadów, nie ma więc ryzyka, że będą w nim przebywać.
  2. W przypadku remontu czy innych prac, które powodują intensywne pylenie, dobrze jest zabezpieczyć dekorację z mchu folią lub innym materiałem, dzięki czemu nie osiądzie na niej pył czy inne potencjalnie niebezpieczne substancje.
  3. Jeśli jednak dojdzie do zakurzenia bądź zapylenia naszej dekoracji, najlepiej usunąć zanieczyszczenia delikatną i miękką miotełką do kurzu. Można także zrobić to za pomocą sprężonego powietrza.
  4. Nie powinniśmy jednak używać do czyszczenia mchu wody lub jakichkolwiek innych substancji czyszczących czy płynów. W takim wypadku mech dekoracyjny może bowiem ulec zniszczeniu.