fbpx

Często zadawane pytania

ŚCIANY Z MCHU I ROŚLIN STABILIZOWANYCH:

Znaczy to, że została poddana procesowi impregnacji = stabilizacji. Jest to proces któremu poddawane są świeże, zdrowe naturalne rośliny, które zostały zakonserwowane specjalnym płynem stabilizacyjnym, na bazie naturalnych składników. W efekcie czego otrzymujemy efekt „wiecznie żywej” rośliny, bez konieczności pielęgnacji przez wiele lat.

Nie, z taksonomicznego punktu widzenia, chrobotek reniferowy jest to porost. W krajach będących pionierami ścian z mchu utarła się nazwa „moss wall” czyli ściana z mchu i dotyczyła ścian z chrobotka reniferowego. To określenie przeniesion W nazewnictwie produktów do wnętrz popularne jest określanie paneli z chrobotka reniferowego jako paneli z mchu. Potocznie jest on zwany również jako mech reniferowy.

Nie, mech jest stabilizowany, inaczej zatrzymany w rozwoju. Po ścięciu, zerwaniu ze ściółki leśnej zostaje zaimpregnowany. Po stabilizacji i barwieniu zazwyczaj nie wykazuje już podstawowych funkcji życiowych takich jak dalszy wzrost, rozmnażanie.

Nie. Mech jest stabilizowany i występuje w stanie „hibernacji”, dlatego też nie rośnie, pozostając w niezmienionej formie przez wiele lat. Mchu nie należy przycinać.

Proces stabilizacji jest niezbędny, abyśmy mogli cieszyć się pięknym mchem przez wiele lat. Mchy w swoim naturalnym środowisku wymagają specyficznych warunków klimatycznych (wysoka wilgotność, duże zacienienie, niezbyt wysoka temperatura, czyste powietrze), których zazwyczaj nie jesteśmy w stanie zapewnić im w naszych domach, mieszkaniach, biurach.

Nie, ponieważ mech, który nie został poddany procesowi stabilizacji szybko uschnie, zmieni kolor i tym samym przestanie być atrakcyjny. Dodatkowo, należy pamiętać, że większość mchów w Polskich lasach znajduje się pod pełną lub częściową ochroną.

Główne miejsca zbiorów mchów i porostów z naszej oferty to Skandynawia, oraz Europa Zachodnia.

Wszystkie nasze produkty są ręcznie wykonywane w naszym zakładzie produkcyjnym pod Krakowem.

Nie, zdecydowanie odradzamy instalacje paneli w miejscach, gdzie są one narażone na działanie czynników atmosferycznych: przede wszystkim deszcz (często zanieczyszczony), mocne promieniowanie słoneczne, śnieg, lód. Agresywny wpływ pogody sprawia, że żywotność mchów jest dużo krótsza niż w przypadku instalacji wewnątrz budynków. Dodatkowo mech może dosyć szybko zmienić kolor i odpadać od paneli.

Produkty stabilizowane nie potrzebują troskliwej pielęgnacji. Warunkiem ich ładnego wyglądu jest utrzymywanie wilgotności w pomieszczeniu na poziomie 35%- 65%.

Mech przy niskiej wilgotności twardnieje i może zacząć się kruszyć, zwłaszcza podczas urazów mechanicznych.

Tak, nie należy narażać ich na przebywanie w pomieszczeniu o wilgotności powyżej 65%.

Nie, każde przyschnięcie mchu jest procesem odwracalnym. Możemy bardzo łatwo zregenerować mech podnosząc poziom wilgotności pomieszczenia za pomocą nawilżacza powietrza (do wyboru wiele typów: tradycyjny grzejnikowy, parowy, ewaporacyjny, ultradźwiękowy). Czasem wystarczy dobre przewietrzenie pomieszczenia.

Absolutnie nie! Mchów i roślin stabilizowanych nie wolno moczyć, ani zraszać wodą.

Nie. Wilgotność powietrza, jakiej wymaga mech jest jak najbardziej korzystna dla człowieka. Dobrze wpływa na skórę, włosy, drogi oddechowe oraz zdrowie.

Nie. Dokumenty nie zawilgną od takiej wilgotności.

Tak, wysoka temperatura może nadmiernie przesuszyć mech / rośliny i wpłynąć na ich zabarwienie / strukturę.

Nie, mchu nie wolno podlewać, zraszać, spryskiwać i narażać na jakikolwiek kontakt z wodą. Nie stosowanie się do tej zasady skutkuje utratą gwarancji na produkt.

Nie, dzięki temu, że mech poddany jest procesowi stabilizacji, nie potrzebuje dostępu do naturalnego światła i może być montowany w całkowicie zacienionych miejscach

Wszystkie mchy i rośliny stabilizowane posiadają delikatny, naturalny zapach, który jest wyczuwalny przez pewien czas u świeżych paneli, jednak z biegiem czasu zapach wietrzeje i staje się niewyczuwalny. Intensywność zapachu uzależniona jest od typu rośliny.

Mchy stabilizowane nie zawierają żadnych alergenów, dlatego są neutralne dla alergików.

Jest to produkt bardzo trwały i przy zapewnieniu korzystnych warunków, nie wymagają wymiany przez wiele lat. Standardowo utrzymują dobry wygląd przez: Mchy leśne – około 10 lat, chrobotek reniferowy – około 15 lat.

Mech nie wymaga specjalistycznego doświetlania. Jeżeli projekt zakłada oświetlenie lub klient, chciałby oświetlić ścianę z mchu, proponujemy rozwiązania ledowe lub dekoracyjne oświetlenie.

Nie, mchy i rośliny stabilizowane wykazują właściwości antystatyczne. Jako naturalne organizmy nie przyciągają kurzu. W sytuacjach zabrudzenia paneli np. pyłem budowlanych mech i rośliny można odkurzyć używając odkurzacza o niskiej mocy, sprężonego powietrza lub miotełki antystatycznej.

Tak, jak najbardziej można instalować panele z mchu w łazienkach. Zazwyczaj występuje tam optymalny poziom wilgotności. Panele należy instalować w miejscu gdzie nie będą narażone na zmoczenie, lub bezpośredni kontakt z substancjami chemicznymi i kosmetykami.

1m2 panelu z mchu waży od 6-15 kg w zależności od rodzaju kompozycji.

Mchy posiadają certyfikaty potwierdzające jego ognioodporne właściwości, na specjalne zamówienie wykonujemy panele na materiale ogniotrwałym.

Nie, w większości mchy sa barwione, aby nadać im bardziej zróżnicowany wygląd.

Mech barwiony jest naturalnymi barwnikami.

Sporadycznie zdarza się, że mech nieco zmieni zabarwienie, co nie wpływa na jego atrakcyjność i jest to proces naturalny. Wszystkie mchy z naszej oferty są naturalne, podczas procesu konserwacji w różnym stopniu chłoną barwnik i płyn stabilizujący, różnie wpływa na nich otoczenie. Drastyczne zmiany w zabarwieniu mogą pojawić się podczas nieprawidłowego użytkowania mchu (przegrzanie, zbyt długie przesuszenie, kontakt z wodą, kontakt ze środkami chemicznymi, zbyt wysoka wilgotność, zbyt częsty dotyk)

Montaż uzależniony jest od rodzaju podłoża (ściany, na której zawiesza się panel). Można montować panele na kleju, kołkach, taśmach montażowych. Posiadamy również w ofercia panele samoprzylepne. Nasza Firma oferuje profesjonalny montaż wszystkich produktów.

Panele zamontowane na kołkach rozporowych / hakach można bez problemu zdemontować i zamontować w innym miejscu. Nie polecamy demontażu paneli mocowanych na kleju / paneli o podłożu z filcu samoprzylepnego.

Montaż paneli z mchu jest szybki i prosty. Przy wielkogabarytowych ścianach, wzorach, logotypach lub skomplikowanych kompozycjach zalecamy skorzystanie z usługi montażu sprawdzonych fachowców.

Gwarancja na panele i dekoracje z mchu wynosi 2 lata.

Gwarancją nie są objęte uszkodzenia wynikające z niewłaściwej eksploatacji, zmian wilgotności w pomieszczeniu. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych.

Gwarancja obejmuje wyłącznie uszkodzenia wynikające z ukrytych wad produkcyjnych lub materiałowych.

ŚCIANY Z ŻYWYCH ROŚLIN

Zielona ściana jest to pionowa ściana z roślin, inaczej ogród wertykalny. Zielone ściany można instalować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Tak, zielone ściany można instalować prawie na każdej ścianie.

Tak, dzięki specjalnej konstrukcji możemy zbudować łukową ścianę z roślin.

Ciężar podlanej ściany wraz z roślinami to około 50 kg/m2.

Nie wszystkie rośliny dobrze adaptują się do nowego środowiska, czasem zdarza się. że któraś ze słabszych roślin będzie gorzej wyglądać lub obumrze. Jest to proces naturalny, dlatego należy liczyć się z tym, że co jakiś czas kilka roślin może wymagać wymiany.

tak, każda wymaga serwisowania co jakiś czas. Najdogodniejszym rozwiązaniem jest wykupienie stałego serwisu.

tak, każda zielona ściana, mimo obecności automatycznego systemu nawadniania wymaga stałej pielęgnacji.

w sytuacji umiejscowienia zielonej ściany w pomieszczeniach słabo oświetlonych, niezbędna jest instalacja dodatkowych specjalistycznym lamp wspierających wzrost roślin

gwarancja na każdą zieloną ścianę to 2 lata, obejmuje ona konstrukcję ściany oraz instalację systemu nawadniającego

tak, w naszym systemie mamy możliwość obudowy zbiornika dowolnym materiałem wykańczającym