fbpx

Jak ożywić salon? Zieleń w eleganckich wnętrzach

Określając salon czy inne pomieszczenie jako “eleganckie”, zwykle posługujemy się kilkoma cechami, które mają pomóc w zdefiniowaniu szyku, dobrego stylu i smaku. Eleganckie wnętrze powinno być przestronne, najczęściej jest urządzone w klasycznym stylu. Drewniane meble, fotele ze skórzanymi obiciami, złote, srebrne czy metaliczne dodatki – to wszystko dodaje pomieszczeniom powagi i eleganckiego sznytu. Istotne są jednak również kolory. Z wytwornymi wnętrzami intuicyjnie kojarzymy bowiem czarne, bordowe czy brązowe elementy wystroju. Co jednak zrobić, by to przełamać? Jak ożywić salon w brązach lub pomieszczenie urządzone w innych tradycyjnie eleganckich kolorach? Rozwiązaniem może być zieleń we wnętrzach – również ta związana z obecnością naturalnych elementów.

Zieleń w salonie i eleganckich wnętrzach – na jaki odcień postawić?

W kanonach kolorów uważanych za eleganckie przez większość projektantów czy architektów jest miejsce również na zieleń. Do klasyki powoli wkrada się tak zwana zieleń butelkowa. Szczególnie popularne stały się narożniki, sofy oraz inne duże meble z obiciem takiej barwy. Taka butelkowa, ciemna zieleń w salonie doda wnętrzu powagi i będzie dobrze harmonizować się z klasycznym, eleganckim wystrojem.

W połączeniu z czarnymi czy granatowymi elementami będzie uspokajać i relaksować. Jeśli chcemy ożywić pomieszczenie ciemnozielonymi meblami, taki sposób aranżacji sprawdzi się szczególnie dobrze w pomieszczeniach utrzymanych w jasnych kolorach. Zieleń w połączeniu z bielą lub odcieniami szarości będzie doda we wnętrzu energii, pomoże także przełamać surowość i nieskazitelność takiej kolorystyki.

Jak ożywić salon? Mech na ścianie i naturalne rośliny

By jednak ożywić eleganckie wnętrza bez względu na ich dotychczasową kolorystykę, można zastosować jaśniejszą, bardziej soczystą zieleń. To kolor budzącej się do życia przyrody. Jak wprowadzić taką zieleń w salonie? Pomysły na aranżacje mogą obejmować stabilizowany mech na ścianę lub ogrody wertykalne. W ten sposób powstanie mieszkanie w ekologicznym duchu.

To pierwsze rozwiązanie jest bardziej uniwersalne pod kątem kolorystycznym. Chrobotek reniferowy, z którego najczęściej wykonuje się dekoracje w eleganckich wnętrzach, może być bowiem barwiony w kilku odcieniach zieleni. Umieszczenie na jednej ze ścian takich zielonych dekoracji będzie wyróżnikiem eleganckiego wnętrza, jednocześnie nie zaburzając w nim harmonii.

Ciekawym rozwiązaniem są także ogrody wertykalne. To pionowe kompozycje z żywych roślin, z wbudowanym systemem nawadniania. Pozwalają na stworzenie w salonie czy innym pomieszczeniu prawdziwej zielonej ściany. Będą stanowić nie tylko element dekoracyjny, ale i poprawią stan powietrza w domu.