fbpx

Jak pozbyć się kurzu? Bezpieczne dekoracje do mieszkania

W naszych domach pojawia się coraz więcej technologii, ale żadna z nich nie była jeszcze w stanie wyeliminować z wnętrz kurzu. Resztki pozostawiane przez roztocza nie tylko źle wyglądają, ale są także niekorzystne dla naszego zdrowia. Kurz jest prawdziwym utrapieniem dla alergików oraz osób z problemami z układem oddechowym. Walka z kurzem jest jednak możliwa. Wystarczy ograniczyć dekoracje, które zbierają kurz, a w ich miejsce zdecydować się na bezpieczne alternatywy, takie jak mech w mieszkaniu.

Jak pozbyć się kurzu albo przynajmniej jego nadmiaru? Poznaj nasze wskazówki.

Jak pozbyć się kurzu z mieszkania? Z tych elementów powinieneś zrezygnować

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele kurzu może osiadać na elementach wyposażenia mieszkania, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Dotyczy to m.in. tak klasycznych dodatków jak zasłony, firany czy żaluzje. Te pierwsze trzeba regularnie prać, a żaluzje często czyścić. Rezygnacja z nich na pewno ograniczy powierzchnię przyjazną dla kurzu.

Niekorzystna jest również obecność dużej liczby drobnych ozdób w pomieszczeniu. Warto ograniczyć wszelkie bibeloty, świeczki na świecznikach i inne małe dodatki. Kurz mogą zbierać również książki, zwłaszcza, kiedy domowa biblioteka jest obszerna. Do rezygnacji z literatury nie namawiamy, ale najlepiej trzymać je na zamkniętych półkach. Równie kłopotliwe są wszelkie dodatki z materiału: czy to z wełny, czy poliestru.

Olbrzymie ilości kurzu gromadzą się też na tradycyjnych dywanach oraz wykładzinach podłogowych. Ich włókna stanowią idealne miejsce dla rozwoju roztoczy, nie zmienia tego nawet regularne odkurzanie. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się kurzu w domu, powinieneś z nich zrezygnować. Ciepła i przytulna kuchnia czy salon się bez nich obejdą.

Jak walczyć z kurzem? Bezpieczne dekoracje i rozwiązania

Co zamiast wymienionych dekoracji? Jak pozbyć się kurzu? Domowe sposoby zalecają czyszczenie powierzchni roztworem z octu czy sody, ale to nie wszystko, co można zrobić. Ważna jest również drożność wentylacji i regularne wietrzenie pomieszczenia.

Czeka też na Ciebie cały zestaw alternatywnych dekoracji. Na oknach można umieścić łatwe w czyszczeniu rolety o gładkim splocie. Zamiast sztucznych ozdób warto postawić na rośliny, które dodatkowo będą dotleniać i oczyszczać powietrze. Świetnie sprawdzi się także mech w domu. Taka stabilizowana roślina nie wymaga pielęgnacji, a nie będzie zbierać kurzu – mech na ścianie w domu ma właściwości antystatyczne.

Dobrze sprawdzą się także inne naturalne materiały. Doniczki z kamienia, dekoracje ze szkła, płytek ceramicznych, litego drewna – wszystkie nie będą zbyt przyjazne dla kurzu. Jeśli chcemy, by w naszym otoczeniu kurzu było jak najmniej, najlepiej zachować jednak minimalizm w wyposażeniu i dekoracji wnętrz.