fbpx

Jak udekorować ścianę za łóżkiem w sypialni? Oryginalne pomysły

Aranżacja ściany za łóżkiem w sypialni jest jedną z najważniejszych decyzji dotyczących wystroju tego pomieszczenia. W zależności od tego, co na niej umieścimy, możemy ocieplić wnętrze lub nadać mu wyrazisty i oryginalny charakter. Przestrzeń nad zagłówkiem może komponować się z resztą pomieszczenia, ale też zupełnie się od niej odcinać. Tapeta, mech do domu, a nawet półka z książkami – można wybierać wśród wielu możliwości.

Farby i tapety

Ściana za łóżkiem w sypialni jest najbardziej dekoracyjną ścianą pomieszczenia, należy więc zwrócić na nią szczególną uwagę. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem będzie po prostu pomalowanie jej na wybrany kolor. Farby na ścianach od lat cieszą się niesłabnącą popularnością i nie inaczej jest w przypadku sypialni. W takich pomieszczeniach zazwyczaj przeważają stonowane barwy, ale warto wśród nich umieścić przynajmniej jeden bardziej wyrazisty akcent. Sposobem na uzyskanie takiego efektu może być na przykład wymalowanie na ścianach geometrycznych wzorów.

Innym popularnym rozwiązaniem dla tego typu ścian jest ułożenie na nich tapety. Ten rodzaj wykończenia w ostatnich latach ponownie zyskuje zwolenników, dzięki czemu możemy oglądać tapety nawet w najbardziej nowocześnie wykończonych wnętrzach. Ten materiał daje nie tylko niemal nieograniczone możliwości w zakresie umieszczanych na ścianie wzorów, ale również struktury powierzchni. W wielu sypialniach sprawdzą się delikatne kwiaty, popularnym wzorem są też paski i kropki.

Mech w domu do sypialni

Jeżeli zależy nam na przytulnej i ciepłej sypialni, świetnym pomysłem będą dekoracje z mchu. Zieleń pozwoli nam się uspokoić, ale mech na ścianie w domu ma również kilka innych zalet. Wycisza nie tylko ludzi przebywających we wnętrzu, ale także samo pomieszczenie – mech ma bowiem właściwości pozwalające na pochłanianie dźwięku. Miękka struktura dekoracji wykonywanych z mchu stabilizowanego będzie idealnie komponować się szczególnie we wnętrzach, w których stawiamy na dużo drewnianych elementów. Nie trzeba się też martwić tym, że ściana za łóżkiem w sypialni będzie słabo oświetlona. Mech używany do profesjonalnego dekorowania wnętrz nie potrzebuje światła słonecznego i zachowuje swój wygląd nawet wtedy, gdy przebywa w zupełnie ciemnych pomieszczeniach.

Książki nad łóżkiem

Przy aranżacji ściany za łóżkiem w sypialni zwykle stawiamy przede wszystkim na walory dekoracyjne. Nie musi to jednak wykluczać funkcjonalnych zalet tej powierzchni. Ściana za łóżkiem nie musi być bowiem pusta. Nad zagłówkiem można umieścić półkę, oczywiście na odpowiedniej wysokości. Na ścianie za łóżkiem da się też bez problemu urządzić niewielką bibliotekę. Łóżko otoczone półkami z ulubionymi książkami sprawi, że sypialnia nabierze jeszcze bardziej indywidualnego charakteru.