fbpx

Jak wkomponować mech do mieszkania? Sposoby, by był jeszcze bardziej imponujący

Mech na ścianie w domu to wyjątkowa dekoracja, która podbija serca Polaków. Wiele osób zastanawia się jednak, jak wkomponować stabilizowane rośliny do swoich wnętrz. Nie wszystkim wystarcza zwyczajne obłożenie panelami z mchu całej ściany. Co zatem zrobić, by wprowadzić mech do domu w bardziej efektowny sposób? Podpowiadamy!

Mech do domu – postaw na kształty!

Kiedy decydujemy się na pokrycie całej ściany mchem stabilizowanym, za jednym zamachem wprowadzamy do mieszkania mnóstwo zieleni. Alternatywą mogą być jednak różnego rodzaju kształty umieszczane na ścianach. W dużych pomieszczeniach ciekawy efekt wywoła wąski pasek z mchu umieszczony kilkadziesiąt centymetrów pod sufitem. W minimalistycznych wnętrzach warto z kolei zamknąć panele z mchu w geometrycznych kształtach – kwadratach, rombach czy prostokątach. Pomieszczenia z niskim sufitem optycznie wydłużymy dzięki pionowo ułożonym panelom z mchu o łagodnych, opływowych krawędziach.

Nad meblami czy łóżkiem można z kolei umieścić napisy. Co prawda to rozwiązanie stosowane głównie w różnego rodzaju obiektach handlowych, ale litery z mchu mogą być ciekawym elementem na przykład w pokoju należącym do dziecka albo nastolatka. Kolejna możliwość to logo z mchu, które również ozdobi wnętrze w niekonwencjonalny sposób.

Nie bój się światła

Stabilizowany mech nie potrzebuje światła słonecznego – świetnie radzi sobie nawet w pomieszczeniach bez okien, nie tracąc koloru ani miękkości. Dekoracje z tej rośliny warto jednak podświetlić: prezentują się wówczas znakomicie. Dobrym pomysłem jest umieszczenie ledowych świateł wokół instalacji z mchu lub skierowanie na zieloną ścianę dyskretnych reflektorów. Takie dodatkowe źródła światła sprawią, że zieleń mchu będzie jeszcze bardziej żywa, zwłaszcza wieczorami.

Światła mogą również… wyrastać z mchu. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by zaprojektować ścianę w taki sposób, aby wystawały z niej stylowe kinkiety. Jeśli z kolei zdecydowałeś się na pokrycie mchem fragment sufitu, można tam umieścić wiszące lampy. Efekt będzie niezwykle oryginalny.

Pamiętaj o kolorach

Ważne jest również otoczenie, w którym zamontujesz wykonane z mchu dekoracje. Zieleń będzie ciekawie kontrastować z surowymi, betonowymi ścianami. Panele z mchu ułożone w różne kształty często pojawiają się na jasnych powierzchniach, szczególnie białych. Jeśli natomiast zależy Ci na tym, by wnętrze było przytulne, umieść mech na ścianach wyłożonych drewnianymi panelami. Alternatywą będzie sąsiedztwo dekoracyjnych cegieł.
Panelami z mchu można obłożyć również umieszczone na ścianie lustro. Coraz bardziej cenionymi ozdobami są także obrazy z mchu. Można z nich stworzyć unikatowe kompozycje, decydując się na panele w kilku kolorach, nie tylko w odcieniach zieleni. Ciekawy efekt da również połączenie mchów o zróżnicowanej strukturze – płaskich i trawiastych z tzw. mchami poduszkowymi.