fbpx

Jak wprowadzić zieleń do ciemnych pomieszczeń?

Często zastanawiamy się, jak ozdobić pomieszczenia, do których wpada niewiele naturalnego, słonecznego światła. Ciemny przedpokój czy pozbawiona okien łazienka wydają się mocno ograniczać nasze pomysły, na przykład wykluczając z dekoracji żywe rośliny, a co za tym idzie – naturalną zieleń. Jest jednak rozwiązanie: wyjątkowy mech stabilizowany i wykonane z niego dekoracje. Dzięki temu bez żadnych kłopotów wprowadzisz zieleń nawet do ciemnych wnętrz, w których zwyczajne rośliny więdną nawet w ciągu kilku dni.

Ściany z mchu – charakterystyka

Mchy i porosty kojarzą się przede wszystkim z lasem i nieskażonym, naturalnym środowiskiem. By cieszyć się takim efektownym widokiem i interesującą strukturą nie trzeba jednak wybierać się na spacer wśród drzew. Mech stabilizowany może być bowiem wykorzystany do tworzenia różnych dekoracji we wnętrzach budynków. Czym się wyróżnia? Dzięki zastosowaniu specjalnych substancji proces rozwoju rośliny zostaje wstrzymany, jednocześnie jednak mech zachowuje swój unikalny wygląd.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów dekoracji wykonywanych z mchu są tak zwane zielone ściany. Przygotowuje się je ze specjalnych paneli ze spreparowanymi roślinami, które są przymocowywane na różnego rodzaju podłożach. Można nimi pokrywać płaskie ściany, ale również wypukłe i wklęsłe powierzchnie – umożliwiają to giętkie panele flexy na podłożu z filcu.

Zielone ściany w ciemnych pomieszczeniach

Z jakiego powodu mech stabilizowany świetnie nadaje się do ciemnych pomieszczeń? Przede wszystkim dlatego, że nie potrzebuje światła słonecznego. Dzięki temu możemy zdecydować się na zielone ściany w łazience czy przedpokoju bez obaw, że po kilku dniach stracą swój urok. Nie ma zagrożenia, że mech stabilizowany zacznie odpadać ze ścian – instalacja może cieszyć nasze oczy przez kilka lat.

Ściany z mchu mają jeszcze kilka atutów. Nie tylko nie wymagają naświetlania, ale nie trzeba ich również podlewać ani przycinać. Nie powinny się brudzić – najpopularniejszy z mchów stabilizowanych, chrobotek reniferowy, ma bowiem właściwości antystatyczne. Decydując się na wprowadzenie zieleni do ciemnych pomieszczeń za pomocą ścian z mchu zyskujemy więc “samowystarczalną” dekorację, która niemal nie wymaga opieki.

Mech stabilizowany w łazience

Ściany z mchu pomagają również dodatkowo wyciszyć pomieszczenie. Bez obaw można je zamontować w łazience – są nieprzyjaznym środowiskiem dla grzybów i pleśni (pleśń na mchu może się pojawić, gdy przekroczymy wilgotność powyżej 70%). W tym pomieszczeniu warto jednak zdecydować się na panele na podłożu hydrofobowym, które jest zalecane w miejscach z wysokim poziomem wilgotności.

Mchem nie trzeba zresztą pokrywać całej ściany. Profesjonalne firmy ułożą z paneli figury czy wzory, z mchu można wykonać na przykład dekoracyjny pas nad wanną czy inne geometryczne kształty, które wpiszą się w wystrój łazienki. Zieleń można też umieścić na podłodze, przygotowując z mchu nieszablonowy dywanik łazienkowy.