fbpx

Jak wprowadzić zieleń do Twojego biura?

Zielony kolor świetnie wpływa na samopoczucie i uspokaja. Szczególnie wtedy, kiedy jest elementem naturalnych dekoracji. Na tego typu ozdoby często stawiamy w domach i mieszkaniach, ale zieleń warto również wprowadzić do swojego biura czy siedziby firmy. Nie muszą to być sztampowe rośliny w doniczkach – ciekawą opcją może być ogród wertykalny, a także logo z mchu czy też obrazy wykonane z roślin.

Zieleń w biurze – najważniejsze korzyści

Rośliny w biurze poprawiają komfort pracy, mogą także korzystnie wpływać na jakość powietrza. Wiele roślin potrafi w dosłownym tego słowa znaczeniu oczyścić atmosferę, pochłaniając szkodliwe związki wydzielane przez urządzenia elektroniczne czy kleje i farby używane do produkcji mebli. Rośliny redukują również stres – potwierdzają to kolejne badania. Do tego zieleń pomoże pracownikom lepiej się skoncentrować i szybciej zregenerować siły. I jeszcze jeden, bardziej przyziemny powód, by wzbogacić biuro o rośliny – będą efektowną ozdobą wnętrza.

Dekoracje i logo z mchu

Popularnym i nowoczesnym sposobem na wprowadzenie roślin do biura jest mech. W domu czy mieszkaniu można nim pokrywać całe ściany. W biurach świetnie będzie wyglądać jako tło, na którym można umieścić nazwę firmy. Dekoracje z mchu sprawią także dobre wrażenie w różnego rodzaju poczekalniach i przedpokojach, gdzie pomogą zrelaksować się ludziom oczekującym na spotkanie. Prawdziwym hitem jest jednak logo z mchu – profesjonalne firmy potrafią wykonać z tego materiału nawet skomplikowane wzory.

Mech dekoracyjny w biurze sprawdzi się również dlatego, że jest rozwiązaniem trwałym i bezpiecznym. Niemal nie wymaga pielęgnacji, ponieważ substancje użyte do stabilizacji mchu sprawiają, że zachowuje swoją strukturę i właściwości, nie potrzebując do tego wody ani światła. Raz zamontowany bez problemów przetrwa na ścianie kilka lat.

Na zieleń warto też postawić w domu – nawet gdy wydaje się nam, że nie mamy na nią czasu. Więcej w kolejnym artykule: Zieleń w domu bez zobowiązań. Rośliny, które najłatwiej pielęgnować

Ogród wertykalny i ściany z roślin

Nieco więcej uwagi będzie wymagać inna efektowna metoda wprowadzenia zieleni do biura, czyli ogród wertykalny. To dekoracje wykonane z żywych roślin umieszczonych na pionowych konstrukcjach, które można montować na dowolnych powierzchniach. Decydując się na tego typu rozwiązanie, można za jednym zamachem wprowadzić do siedziby firmy sporo zieleni. Ogrody wertykalne instaluje się wraz z systemem automatycznego nawadniania, rośliny z czasem trzeba będzie jednak przycinać.

Odmianą ogrodu wertykalnego będą mobilne ścianki działowe z roślin. Taki przenośny parawan można stosować w różnych pomieszczeniach – naturalna przegroda z pewnością ożywi wnętrze. A jak w efektowny sposób wprowadzić zieleń, gdy w biurze nie ma zbyt wiele miejsca? Rozwiązaniem będą żywe obrazy z roślin, również nawadniane w obiegu zamkniętym.