fbpx

Jak zrobić obraz z mchu? Krok po kroku

Mchy to niesamowite rośliny, które nie tylko dodają naturalnego uroku otoczeniu, ale mogą również stanowić interesujący element dekoracyjny w Twoim domu. Jednym z najbardziej kreatywnych zastosowań mchu jest stworzenie z niego obrazu. To ekologiczny sposób na ozdobienie wnętrza, który stanowi również unikalną formę sztuki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić obraz z mchu, czytaj dalej. Zobaczysz, że wcale nie jest trudno go stworzyć. Przygotuj więc samodzielnie niezwykłą zieloną dekorację! 

Jak zrobić obraz z mchu? Poznaj wszystkie kroki 

1. Przygotuj potrzebne elementy do stworzenia obrazu 

Zanim zaczniesz pracę, przygotuj stanowisko, na którym będziesz wykonywać obraz. Na dużym blacie lub stole połóż wszystkie niezbędne elementy, które pomogą Ci stworzyć małe dzieło sztuki. Czego będziesz potrzebować? Oto lista:

  • ramka, w której umieścisz obraz,
  • mech chrobotek – najlepiej stabilizowany ze specjalistycznego sklepu,
  • nożyczki,
  • klej.
Jak zrobić obraz z mchu - wybierz odpowiedni rodzaj mchu
Nie musisz decydować się na jednolity obraz. Rodzajów mchu jest naprawdę sporo – pomoże to stworzyć niezwykłą kompozycję.

2. Przygotuj odpowiednio mech 

Przed rozpoczęciem rozkładania i przyklejania mchu, dokładnie go sprawdź. Oczyść go, jeśli ma jakiekolwiek zabrudzenia lub inne pozostałości. Możesz także rozprostować kupki mchu, aby prezentowały się elegancko. 

Jeśli do swojego obrazu wykorzystujesz żywy leśny mech – dokładnie go oczyść, usuwając drobne gałązki, kamyczki lub inne zanieczyszczenia. 

3. Przygotuj ramkę, w której umieścisz mech 

Możesz użyć nowej ramki lub odnowić starą, nadając jej nowe życie. Wystarczy oczyścić ramkę z kurzu i zabrudzeń, a następnie pomalować farbą w wybranym kolorze – jeśli chcesz nadać jej nowego wyglądu. Po odświeżeniu pozostaw ją do wyschnięcia.

Ramka może mieć dowolny kształt, kolor i wielkość. Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz ją umieścić. Dopasuj jej wymiary i stylistykę tak, aby pasowała do wnętrza. 

Gotowy obraz z mchu na ścianie w jadalni
Ramka na mech nie musi być kwadratowa lub prostokątna. Możesz zaszaleć i wybrać kształt, jaki tylko Ci się podoba. Zwiększy to atrakcyjność samego obrazu, jak i wnętrza.

4. Zadbaj o odpowiednie ułożenie mchu 

Kiedy ramka i mech są gotowe, możesz przystąpić do układania mchu w ramce. Pamiętaj, aby najpierw stworzyć projekt i ułożyć odpowiednio wszystkie elementy. Dopiero potem korzystaj z kleju, aby przytwierdzić mech chrobotek. W zależności od Twojej wizji artystycznej możesz ułożyć zielone porosty równomiernie na całej powierzchni lub stworzyć interesujące wzory i kształty.

Inspiracje czerp również z natury. Możesz stworzyć motywy roślinne, wykorzystując różne odcienie zielonego mchu, a także inne naturalne elementy – gałązki, liście, kamienie czy szyszki.

5. Pozostaw obraz z mchu do wyschnięcia 

Po zakończeniu układania mchu i dodawania detali pozostaw obraz do wyschnięcia nawet na cały dzień. Upewnij się, że obraz jest całkowicie suchy, zanim powiesisz go w wybranym przez siebie miejscu. 

To już wszystko w tym artykule, jeśli chodzi o obraz z mchu. Jak zrobić takie dzieło sztuki, już wiesz. Dlatego teraz przygotuj wszystkie potrzebne elementy i bierz się do pracy. Tworzenie takiego dzieła sztuki to nie tylko ciekawy projekt DIY, ale również doskonały sposób na wyrażenie swojej kreatywności.