fbpx

Jakie rośliny do biura sprawdzą się najlepiej?

Zieleń powinna nas otaczać nie tylko w domowych warunkach, ale również w pracy. Dzięki niej łatwiej się skupić, ale także chociaż na moment zrelaksować czy uspokoić w stresującej sytuacji. Ściana zieleni w pobliżu stanowiska pracy może zdziałać cuda. Nic więc dziwnego, że pracodawcy coraz częściej starają się wprowadzić do biura naturalne elementy. Trzeba je jednak dobierać nieco inaczej niż klasyczne gatunki do mieszkania. Rośliny w biurze bywają zaniedbywane, najlepiej więc stawiać na takie, które nie mają zbyt wysokich wymagań i są w stanie przetrwać bez starannej pielęgnacji. W biurach przydają się również gatunki oczyszczające powietrze. Podpowiadamy, które rośliny na ścianę czy półkę w biurze sprawdzą się najlepiej.

Wytrzymała zieleń w biurze – rośliny odporne na trudne warunki

W biurach na rośliny czyha wiele niebezpieczeństw. Najbardziej oczywiste to nieregularne podlewanie. W końcu zazwyczaj bardziej dba się o prywatne rzeczy niż dobro wspólne i z roślinami nie jest inaczej. Poza tym jednak są narażone na liczne przeciągi, działanie środków czyszczących czy też nieuwagę pracowników.

Dlatego roślina do biura powinna być wytrzymała i odporna na trudne warunki. Do najbardziej polecanych należy skrzydłokwiat. To jedna z niewielu roślin kwitnących, która nie potrzebuje dużego nasłonecznienia i nieźle radzi sobie w dość suchych warunkach. Z tego drugiego powodu w biurach sprawdzają się także sukulenty. Kaktusy czy agawy mogą urozmaicić przestrzeń, ale miłośnikom większych dekoracji spodoba się też zapewne grubosz drzewiasty. Ta roślina, zwana popularnie drzewkiem szczęścia, stanie się niezwykle oryginalną dekoracją.

Ciekawym, choć wymagającym nieco więcej nakładów finansowych rozwiązaniem będzie też ogród wertykalny. Można skomponować go z różnych gatunków, ale nie to jest największym atutem. Profesjonalna instalacja zapewni bowiem automatyczne nawadnianie roślin. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że ktoś zapomni podlać roślin przed długim weekendem.

Rośliny do biura, które oczyszczają powietrze

W biurach rzadko stawia się na popularne w mieszkaniach rośliny kwietnikowe, warto natomiast wybrać do tej przestrzeni gatunki oczyszczające powietrze. W ten sposób upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu, pozbywając się zarówno klasycznych zanieczyszczeń, jak i tzw. smogu elektromagnetycznego.

Kilka roślin posiadających takie właściwości poradzi sobie w biurowych warunkach. Świetnie sprawdzi się dracena. Jej głównym atutem wizualnym są zielone liście. Oprócz ładnego wyglądu neutralizuje jednak substancje z farb i rozpuszczalników z formaldehydem na czele. Prosta w utrzymaniu i skuteczna jest także popularna paprotka. Nie tylko walczy z formaldehydem, ale pochłania też promieniowanie emitowane przez komputery i inne ekrany. Poza tym warto rozważyć sięgnięcie po zielistkę Sternberga, aloes oraz figowce, takie jak choćby fikus.