fbpx

Jakie rośliny do lasu w słoiku? Podpowiadamy

Nie wszyscy mogą każdego dnia wybrać się na spacer do lasu – szczególnie jeśli mieszka się w dużym mieście i jest się zajętym codziennymi obowiązkami oraz pracą. Istnieje jednak sposób na to, aby być w stałym kontakcie z naturą w mieszkaniu. 

Rośliny do lasu w słoiku sprawdzą się tutaj idealnie. Na pewno nieraz widziałeś w szkle zielone gatunki, które pięknie prezentują się we wnętrzu. Do ich wykonania potrzebujesz przezroczystego pojemnika, ziemi, naturalnych dodatków (np. kamyków, szyszek, piasku) i oczywiście roślin. Jakie gatunki sprawdzą się w tym przypadku idealnie? Czytaj dalej i przekonaj się sam! 

Jakie rośliny do lasu w słoiku? Oczywiście mech chrobotek 

Jest to najpopularniejsza roślina, bez której niektórzy nie wyobrażają sobie słoika pełnego zieleni. Mech chrobotek występuje najczęściej na Grenlandii i stanowi pożywienie dla reniferów. 

Świetnie sprawdzi się we wnętrzu, ponieważ uwielbia wilgoć, jest łatwy w uprawie i stanowi cudowny naturalny dodatek do każdego mieszkania. Intensywny zielony kolor sprawia, że dobrze komponuje się z wieloma barwami i przykuwa uwagę każdego gościa. 

Mech będzie nie tylko dekoracją w pomieszczeniu, ale także naturalnym wskaźnikiem wilgotności powietrza. Jeśli spadnie poniżej 40%, wtedy zacznie robić się twardy. 

Bluszcz – idealna roślina do słoika 

Bluszcz uwielbia wilgotne miejsca. Dlatego też jest kolejnym kandydatem do zielonego lasu w słoiku. Najlepiej szkło z rośliną w środku umieścić w lekko zacienionym i chłodnym miejscu. Wtedy bluszcz będzie dobrze się rozwijał. 

Musisz jednak uważać, aby roślinność w szkle nie zgniła. Jak o to zadbać? Gruba warstwa drenażu i odpowiednie podlewanie załatwi sprawę. Uważaj, aby nie “przelać” bluszczu i innych gatunków, które umieścisz w słoiku. 

Pilea – okrągłe listki z długimi łodyżkami 

Jakie rośliny do lasu w słoiku, które lubią wilgoć? Oczywiście pilea. Często nazywa się ją pilea pieniążek, ponieważ liście przypominają monety. 

W jej przypadku trzeba uważać na niskie temperatury oraz zbyt intensywne podlewanie. Sprawdzi się doskonale jako roślina do lasu w słoiku, ponieważ uwielbia stałą temperaturę i wilgotne pomieszczenia. W przezroczystym pojemniku będzie stanowić piękną dekorację przez długi czas. 

Rośliny do lasu w słoiku – fitonia z pięknymi liśćmi 

Kolejną rośliną doskonałą do słoika jest fitonia. Świetnie będzie rozwijać się w szkle o żyznej glebie. Dlatego powinieneś zapewnić jej dobrej jakości ziemię i wysoką temperaturę. W takich warunkach na pewno będzie zjawiskowo się prezentować. 

Nie można zapomnieć o podlewaniu. Fitonia uwielbia wilgoć. Dlatego trzeba jej często dostarczać wody, ale tak, aby podłoże nie było stale mokre. W przeciwnym razie roślina zacznie gnić, a tego na pewno nie chcesz. 

Jakie rośliny do lasu w słoiku wybrać? Teraz już wiesz! Możesz postawić także na widliczkę, skrzydłokwiat, paproć lub trzykrotkę. Stwórz z zielonymi gatunkami i naturalnymi dodatkami piękną ozdobę, która sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – od korytarza, przez salon po łazienkę. Pamiętaj, aby rośliny do lasu w słoiku wybierać z głową!