fbpx

Jakie rośliny do sypialni wybrać? 8 propozycji

Chcesz wprowadzić do swojego wnętrza trochę naturalnej zieleni? To świetnie. W tym artykule podpowiemy Ci, jakie rośliny do sypialni wybrać, aby pomieszczenie stało się wyjątkowo przytulne. Sprawdź nasze propozycje!

Rośliny w sypialni – gatunki dla zabieganych 

Należysz do osób, które nie mają czasu, aby pielęgnować swoje rośliny? A może do zapominalskich, którzy nagle przypominają sobie, że mają w domu kwiaty i powinni je podlać? Jakie rośliny wybrać do sypialni w takich przypadkach? Cudownych propozycji masz kilka. 

  • Kaktusy – możesz wybrać zwykłą zieloną roślinę lub taką, na której po pewnym czasie pojawią się kwiaty. Trzeba pamiętać, aby podlewać go raz na 2-3 tygodnie. Wody nie należy lać jednak bezpośrednio do rośliny, tylko na podstawkę, aby sama mogła pobrać płyny. Ustaw ją w ciepłym i słonecznym miejscu. 
  • Mech chrobotek – możesz go wykorzystać do różnych kompozycji, np. tworząc małe dekoracje w szkle. Jednak najbardziej popularna jest ściana z mchem. Ozdoba nie potrzebuje podlewania, nawożenia i przycinania. To samowystarczalna roślina idealna dla osoby zapominalskiej lub zapracowanej. 
  • Zamiokulkas – podlewaj go raz na 1-2 tygodnie, nie częściej. Jest to gatunek cieniolubny, któremu nie przeszkadza bliskość grzejnika lub innego źródła ciepła. 

Jakie rośliny do sypialni będą oczyszczać powietrze? 

W sypialni warto postawić także na rośliny, które dobrze wpływają na zdrowie i są w stanie oczyścić powietrze. Jakie najlepiej wybrać, aby to osiągnąć? 

  • Filodendron – jest nie tylko prosty w uprawie, ale także usuwa z powietrza formaldehydy, ksylen, amoniak i benzen. Trzeba podlewać go 2 razy w tygodniu – ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. 
  • Bluszcz – oczyszcza powietrze z formaldehydów, benzenu, ksylenu i tlenków węgla. Dobrze radzi sobie też z usuwaniem dymu papierosowego. Trzeba go często podlewać i postawić w lekko zacienionym miejscu. 
  • Paprotka – usuwa toksyny z pomieszczenia. Co więcej, ujemnie jonizuje powietrze, dzięki czemu poczujesz wyjątkowe odprężenie. Należy ją podlać 2-3 razy w tygodniu i postawić w półcieniu. 

Rośliny do słonecznej sypialni 

Rośliny w sypialni powinny być dostosowane do wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest nasłonecznione, to powinieneś postawić na gatunki, które będą bez problemu znosić takie warunki. Jakie sprawdzą się idealnie?

  • Fikus – to roślina światłolubna, dlaczego idealne warunki to dla niej jasne miejsce z odpowiednio rozproszonym światłem
  • Aloes zwyczajny – uwielbia światło, dlatego powinieneś ustawić go w nasłonecznionym miejscu. Jeśli warunki nie będą odpowiednie, przestanie rosnąć. Latem możesz wynieść go na balkon lub do ogrodu. 

Wybierając rośliny do sypialni, powinieneś wcześniej zwrócić uwagę na to, jakie warunki będą dla nich odpowiednie. Wtedy będziesz mógł zakupić taką, która będzie ozdabiała sypialnię przez wiele lat. Zwróć także uwagę na rezultat, który chcesz uzyskać w swoim wnętrzu. Wtedy z pewnością będziesz zadowolony.