fbpx

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym?

Marzysz o ogrodzie, ale martwisz się, że nie masz na niego miejsca przed domem? Rozwiązaniem będą dla Ciebie ogrody wertykalne. Można je zamontować w każdym pomieszczeniu, a także na zewnętrznych ścianach budynków. Dzięki nim w wyjątkowy sposób wprowadzisz do swojego domu lub mieszkania żywe, zielone akcenty. Na jakie rośliny warto się jednak zdecydować?

Ogród wertykalny – czym się charakteryzuje?

Ogród wertykalny to pionowa instalacja roślin, którą montuje się na powierzchniach ścian lub ścianek działowych. Taka konstrukcja jest wyposażona w system automatycznego nawadniania, dzięki czemu wymaga mniejszej liczby zabiegów pielęgnacyjnych niż klasyczny ogród. Można ją podłączyć do źródła wody i odpływu lub samodzielnie uzupełniać wodę. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, rośliny instalowane na ścianie pomagają oczyszczać powietrze we wnętrzach. To szczególnie przydatne dziś, gdy niemal na każdym kroku zmagamy się ze smogiem.

Rośliny do ogrodu wertykalnego – jakie wybrać?

Chociaż zasady konstrukcji większości ogrodów wertykalnych są podobne, każdy z nich może przybrać zupełnie inny wygląd. Jest on bowiem w dużej mierze determinowany przez rośliny, które zdecydujemy się w nim wykorzystać. Z pewnością w tego typu instalacjach nie sprawdzi się mech – na ścianie w domu lepiej umieścić go w formie stabilizowanej, w innych typach dekoracji.

Pnącza i ozdobne liście

Przy wyborze roślin do ogrodu wertykalnego zazwyczaj stawia się na wygląd, dlatego największym powodzeniem cieszą się te z ozdobnymi liśćmi. Popularne są także rośliny pnące, które ładnie wkomponowują się w pionowe powierzchnie. W ogrodach wertykalnych nie brak również roślin, które wyjątkowo skutecznie radzą sobie ze szkodliwymi substancjami, nieraz unoszącymi się w powietrzu polskich miast i wsi.

Na pionowych konstrukcjach często pojawia się więc zroślicha, inaczej nazywana syngonium. Pochodzi z ciepłych regionów Ameryki, w Polsce nadaje się do uprawy we wnętrzach. Szybko rośnie – jej liście mogą mierzyć do 30 centymetrów i stanowić rodzaj zielonego pnącza na ścianie. Efektowną pionową dekorację stworzą również inne rośliny pnące, takie jak pasiatka zwykła czy bluszcz pospolity. Ta pierwsza charakteryzuje się zwisającymi pędami, których długość może dochodzić do 100 centymetrów. Zarówno pasiatka, jak i bluszcz pospolity mają stosunkowo drobne liście, a w ogrodach wertykalnych warto postawić na kompozycję złożoną z elementów o zróżnicowanej wielkości. W dodatku bluszcz tworzy tak zwaną mozaikę liściową – jego liście są tak ułożone, że wzajemnie się nie zasłaniają.

By zapewnić sobie lepszą filtrację powietrza, warto wzbogacić ogród wertykalny o epipremnum złociste. Pomaga nie tylko w walce ze smogiem, ale także związkami, które wydzielają się z farb czy sprzętu elektronicznego. W dodatku pnącza roślin mogą osiągać długość kilku metrów, a tworzą je niezwykle ozdobne, sercowate liście.