fbpx

Kamień dekoracyjny i mech stabilizowany – czy to dobre połączenie?

Zróżnicowane kolory, ciekawa struktura i wyjątkowy klimat – kamień dekoracyjny to jeden z surowców, który znajduje zastosowanie w różnego rodzaju wnętrzach. Należy do naturalnych materiałów, które od lat cieszą się dużym powodzeniem i pasują do różnego rodzaju pomieszczeń. Podobnie jest z zielonym mchem stabilizowanym, który coraz częściej gości w domach i biurach. Czy zatem połączenie obu tych materiałów będzie dobrym pomysłem?

Kamień dekoracyjny – najważniejsze cechy

Wytrzymałość, elegancja, oryginalność – te wartości przychodzą na myśl niemal każdemu, kto widzi ściany wyłożone kamieniem. Ten materiał nadaje się do użytku zewnętrznego, ale świetnie prezentuje się również we wnętrzach, doskonale wpasowuje się w styl industrialny w domu. Jest najbardziej wytrzymałym z naturalnych materiałów, wysoce odpornym na urazy mechaniczne. Kojarzy się z luksusem i elegancją, w końcu to właśnie kamieniem wykłada się ściany najbardziej ekskluzywnych hoteli czy apartamentów.

Z kamieniem dekoracyjnym na ścianie łatwo jednak również uczynić wnętrze niezwykle oryginalnym. Ten materiał jest bowiem dostępny w wielu odcieniach i rodzajach. Biel, beż czy brąz, gładkie powierzchnie lub urozmaicona faktura – to wszystko pozwala skomponować z kamienia niepowtarzalny wystrój.

Kamień na ściany jest przy tym również rozwiązaniem uniwersalnym – sprawdzi się w salonie czy na korytarzu, na dużych płaszczyznach, ale także jako drobny, ozdobny element. Będzie pasować do pomieszczeń urządzonych w wielu stylach, zarówno tych tradycyjnych, jak i modernistycznych aranżacjach.

Największe zalety mchu dekoracyjnego

Swoimi zaletami coraz większą liczbę osób przyciąga także mech dekoracyjny. To łatwy i efektowny sposób, by wprowadzić do wnętrza jeszcze więcej natury. Mchem można bez problemu pokryć całą ścianę lub jej wybrany fragment. Taka dekoracja nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest również trwała – to inwestycja na lata. Jak to możliwe? Mech stabilizowany został w swoisty sposób “zahibernowany” dzięki specjalnej substancji. W związku z tym przez lata jego wygląd ani struktura nie ulegną zmianie. W dodatku nie trzeba go pielęgnować – nie potrzebuje nawet wody ani światła. Nie będzie także rosnąć.

Jak połączyć kamień dekoracyjny i mech w domu lub biurze?

Mech i kamień dekoracyjny, jako naturalne materiały, bardzo dobrze do siebie pasują. Zielone ściany z mchu komponują się z kamieniem lepiej niż na przykład ogród wertykalny z żywymi roślinami, popularny zwłaszcza w różnego rodzaju galeriach i biurach. Ciekawym rozwiązaniem w siedzibie firmy może być logo z mchu umieszczone na wyłożonej kamieniem ścianie. Najlepiej będzie prezentować się wówczas, gdy do dekoracji użyto jasnych kamieni.

Również w domach można zestawiać mech i kamień na różne sposoby. Figury geometryczne wykonane z zielonego mchu będą bardzo ładnie odznaczać się na ścianie pokrytej kamieniem. Podobnie będzie z obrazem z mchu, który można otoczyć “ramką” z kamienia dekoracyjnego. Jeżeli zdecydowaliśmy się na pokrycie kamieniem ścian sypialni, przestrzeń efektownie ożywi podłużny pas z mchu umieszczony nad łóżkiem.

Kamień dekoracyjny często gości również w łazienkach. Nie ma żadnych przeszkód, by urozmaicić tę powierzchnię mchem. Szczególnie nietuzinkowo takie połączenie będzie się prezentować wówczas, gdy umieścimy pas z mchu w okolicach lustra.