fbpx

Kolorowe ściany w pokoju dziecka. Jak umieścić na nich naturalne akcenty?

Pokój dziecięcy urządzamy zwykle w nieco innym stylu niż pozostałe wnętrza. Pomieszczenie przeznaczone dla kilkulatka powinno być wesołe, ale jednocześnie musi pozwalać dziecku na odpowiednie skupienie, na przykład w czasie odrabiania lekcji. Wystrój i kolory ścian w pokoju dziewczynki lub chłopca ze szkoły podstawowej należą do kompetencji rodziców. Wybierając więc kolory i barwy, które będą zdobić ściany w dziecięcym pokoju, warto pamiętać o naturalnych akcentach. Jednym z nich może być kolorowy mech chrobotek na ścianie.

Jak ozdobić ściany w pokoju dziecka? Kolory, które warto rozważyć

Największy wpływ na układ kolorystyczny wnętrza mają kolory ścian. Zazwyczaj przy ich wyborze rodzice w dużym stopniu kierują się płcią dziecka. Kolorowe ściany w pokoju chłopców często są więc błękitne, zdarzają się też inne odcienie niebieskiego, a także kolor czerwony. Z kolei we wnętrzach przeznaczonych dla dziewczynek niepodzielnie króluje różowy. Uniwersalnym rozwiązaniem są ściany żółte lub zielone, mniej jednoznacznie kojarzone z płcią.

Przygotowując pokój dla dziecka lub malując ściany na nowo, warto wziąć też pod uwagę wiek naszej pociechy. U młodszych dzieci dobrym wyborem będą odcienie pastelowe, które będą je uspokajać i dobrze wpływać na ich koncentrację. Dopiero gdy dziecko skończy 10-12 lat, można przełamać te kolory mocniejszą barwą. Ewentualnie, jeśli pociecha będzie mocno naciskać, można wtedy postawić na intensywne kolory na wszystkich ścianach. Ciekawym urozmaiceniem dziecięcego pokoju mogą być również kolorowe wzory na ścianach, które przełamią monotonię.

Co na ścianę w pokoju dziecka, czyli naturalne akcenty w otoczeniu malucha

Projektując wystrój pokoju dziecięcego warto wziąć pod uwagę również umieszczenie we wnętrzu naturalnych akcentów. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, ich obecność nas uspokaja, pomaga się wyciszyć. Z dziećmi jest dokładnie tak samo. W dodatku takie elementy sprzyjają wychowaniu dziecka w stylu eko. Nasza pociecha od najmłodszych lat będzie mieć kontakt z naturą. Mogą jej to zapewnić również naturalne akcenty na ścianach.

Najbardziej oczywiste pod tym kątem będą elementy wystroju wykonane z drewna. Na kolorowych ścianach mogą się pojawić drewniane bądź wiklinowe dodatki. Mogą być nimi ramki obrazów czy maty, ale również drewniane obicia ścian. Pasek wyłożony drewnem, oplatający cały pokój, może w ciekawy sposób podzielić ściany na dwie części w odmiennych kolorach. Drewniane dekoracje warto dobierać na zasadzie kontrastu – na jasnych ścianach stawiać na ciemne drewno, a do bardziej intensywnych powierzchni dobierać jaśniejsze brązy.

Mech w ramce i na ścianie – leśny akcent we wnętrzach dla dzieci

Niezwykłym naturalnym akcentem na ścianie będzie mech. W salonie czy innym reprezentacyjnym pomieszczeniu wykonane z niego dekoracje są zwykle utrzymane w ciemnej zieleni i wyglądają dość dostojnie. Mech na ścianie w domu, w pokoju należącym do dziecka, może jednak przybierać weselsze kolory. W ofercie firm przygotowujących mchy stabilizowane, z których tworzy się takie dekoracje, znajduje się bowiem szeroka paleta barw. Z jednej strony mech będzie więc przywoływać skojarzenia z lasem i wyciszać pomieszczenie, z drugiej zaś może wnieść do dziecięcego pokoju sporo kolorytu. Takie rozwiązanie ma także liczne zalety, o których pisaliśmy w artykule https://www.mossdecor.pl/pokoj-dla-dziecka-czy-warto-dekorowac-go-mchem/!

Idealnym połączeniem obu proponowanych materiałów jest mech w ramce wykonanej z naturalnego drewna. Zamówienie kolorowych kompozycji z mchu nie nastręcza żadnych trudności, a tego typu obraz uczyni pokój dziecka naprawdę wyjątkowym. Trzeba tylko pamiętać, że najmłodsze, kilkuletnie dzieci mogą zniszczyć dekoracje z mchu – jego konsystencja wręcz zachęca do “skubania”. Dlatego warto umieścić takie akcenty na nieco większej wysokości, poza zasięgiem dziecięcych rąk.