fbpx

Kreatywne biuro – stwórz je razem z nami

W kreatywnym środowisku pracy, pracownicy są o wiele bardziej wydajni, zmotywowani do wykonywania zadań i chętni do interakcji. Czym jest kreatywne biuro? To przestrzeń biurowa, która dostosowana jest do potrzeb pracowników tak, aby ułatwiać im komunikację, odpoczynek, a także wydajniejszą pracę. Jak urządzić miejsce, które będzie spełniało wszystkie te funkcje?

1. Po pierwsze, przestrzeń

Jest jedną z najważniejszych kwestii dotyczących urządzania biura, które ma sprzyjać kreatywności. W zbyt ciasnym pomieszczeniu nie jesteśmy w stanie wydajnie pracować, ani tym bardziej wymyślać nowych rozwiązań czy projektów. Każdy pracownik powinien mieć przestrzeń do działania, pamiętajmy o tym planując ułożenie biurek czy działów. Ważne jest również miejsce, do którego można się przejść aby “rozprostować kości”, ponieważ wraz z ruchem wzrasta nasza kreatywność.

2. Naturalna ściana z mchu

Zielona ściana to nic innego jak ściana pokryta mchem. Możemy nim wyściełać duże przestrzenie lub tylko ich fragmenty, tworząc tak zwane zielone obrazy. Dekoracje tego typu nie wymagają żadnej specjalnej pielęgnacji, podlewania, spryskiwania, czy nawet przycinania. Wszystko to dzięki stabilizacji, której mech zostaje poddany. Jest to swoiste “zatrzymanie w czasie”, dzięki któremu zielona ściana może służyć nawet przez wiele lat.

Zielone ściany z mchu mają bardzo wiele zalet, nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych. Są całkowicie naturalne i ekologiczne, oraz hipoalergiczne. Tworzą także świetną barierę akustyczną i wyciszają pomieszczenie. Jednak w biurze, ich główną zaletą będzie na pewno fakt, że pozwalają zmęczonym oczom odpocząć, mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie i wzmagają koncentrację. Pomagają się również zrelaksować, co jest istotne w tak stresogennym miejscu, jakim często jest biuro.

3. Kolorowe dodatki

Nawet jeśli dysponujemy małym biurem, możemy sprawić, że będzie pobudzać kreatywność i motywować do działania. Bardzo ważny jest dobór dodatków, które mogą poprawić samopoczucie. Jednak uważajmy, ponieważ bardzo łatwo w tej kwestii o przesadę, która może pracowników jedynie przytłoczyć. Postawmy na jeden mocny kolor przewodni, który pojawi się na fotelach lub kanapie, poduszkach w strefie relaksu, czy ramkach na ścianach. Jako akcent najlepiej sprawdzi się ciemna zieleń, zwiększająca spokój i kreatywność, odcienie żółtego, które pobudzają do działania lub niebieski, sprzyjający pracy umysłowej.

4. Miejsce spotkań

W przestrzeni biurowej, która z założenia ma być kreatywna, nie może zabraknąć miejsca, w którym pracownicy będą spotykać się na rozmowy. Niekoniecznie związane z pracą, jednak zwiększające motywację do pracy i wpływające na inwencję twórczą. Wystarczy stolik kawowy z kilkoma fotelami na uboczu, aby stworzyć miejsce, w którym rodzić się będą najlepsze i najbardziej kreatywne pomysły.