fbpx

Kuchnia w stylu eko. Jak ją urządzić?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest ekologia. I chce żyć  w zgodzie z jej zasadami. Dotyczy to nie tylko codziennych decyzji zakupowych, ale również stylu urządzania wnętrz. Jednym z jego przejawów może być kuchnia w stylu eko. To rozwiązanie, które zyskuje na popularności.

Kiedy zdecydujemy się na urządzenie wnętrza w takim stylu, będziemy pewni, że na co dzień będziemy stykać się niemal wyłącznie z naturalnymi materiałami. Praktyczna kuchnia wcale nie musi być pełna syntetycznych produktów. Jak więc urządzić ją tak, by była przyjazna środowisku?

Eko kuchnia – na jakie materiały postawić?

Kuchnia w stylu eko powinna wyróżniać się prostotą. Nie jest to może minimalizm, nurt eko nie wyklucza także nowoczesnych rozwiązań, ale forma zdecydowanie nie góruje w nim nad treścią. A tą treścią są naturalne materiały.

Podstawowym jest drewno. Bez niego w żadnym wnętrzu nie poczujemy ducha ekologii i naturalności. Najlepiej postawić na różne gatunki i stworzyć z nich ciekawą kompozycję. Drewno w kuchni najbardziej nada się oczywiście jako surowiec do wyrobu mebli. Niektórzy stawiają również na płytki podłogowe imitujące drewno. W kuchni mogą także pojawić się drewniane obicia ścian.

Drugim naturalnym materiałem do eko kuchni jest kamień. W tym przypadku wybór najczęściej pada na podłogę, choć również kamień dekoracyjny na kuchennych ścianach prezentuje się znakomicie. Warto rozważyć również wykonanie z tego surowca kuchennych blatów, to świetna alternatywa dla sztucznych tworzyw.

W ekologicznej kuchni może się też znaleźć miejsce dla szkła. Ten materiał również jest przecież pozyskiwany z naturalnych surowców. W tym przypadku najważniejsze są walory wizualne, szkło nadaje się na przykład na fronty mebli.

Kuchnia w stylu eko – dodatki i rośliny do kuchni

Niektórzy stawiają także na szklane dodatki do kuchni. W tej roli dobrze sprawdzą się jednak wszelkie koszyki czy worki. Elementy wykonane z wikliny oraz bawełny zastępują plastikowe pojemniki i organizery. W ten sposób dbamy o środowisko i eko klimat we wnętrzu.

W pomieszczeniu w naturalnym stylu muszą znaleźć się także rośliny – na ścianę lub na półki i parapety. Najbardziej efektownym rozwiązaniem, dzięki któremu kuchnia będzie wręcz tętnić naturą, jest zielona ściana w kuchni. Można ją zbudować na zasadzie ogrodu wertykalnego: to pionowe konstrukcje składające się z kilku pięter roślin.

Alternatywą są tradycyjne w formie, doniczkowe rośliny w kuchni. Na oknie warto postawić na ulubione kwiaty, na kuchennym stole czy blacie mogą pojawić się doniczki z aromatycznymi ziołami.

Dodatkiem, który z pewnością wniesie styl eko do kuchni, jest również stabilizowany chrobotek reniferowy, popularnie nazywany mchem. W rzeczywistości jest porostem, przywołuje jednak na myśl skojarzenia z zielonym mchem porastającym leśne drzewa. Stabilizowany chrobotek nie wymaga pielęgnacji i świetnie wkomponuje się we wnętrza urządzone na bazie drewna i kamienia.

Kuchnia w stylu eko może być elementem nowoczesnych mieszkań. Czym ozdobić takie aranżacje? Sprawdź w kolejnym artykule: https://www.mossdecor.pl/jak-udekorowac-nowoczesne-mieszkanie/