fbpx

Łazienka w nowoczesnym stylu. Jak zaaranżować ściany?

Łazienka jest jednym z najbardziej specyficznych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. W związku z tym jej urządzenie bywa wyzwaniem dla tych, którzy chcą mieć we wszystkich swoich wnętrzach spójne i przemyślane kompozycje. Planując wykończenie ścian w tym pomieszczeniu trzeba wziąć pod uwagę rozmiary łazienki, które nie są zbyt duże, a często również brak jakichkolwiek okien. Nie oznacza to jednak, że w tym pomieszczeniu jesteśmy skazani na klasyczne, ceramiczne płytki. Dlaczego nie postawić na kamień, niestandardowe wykorzystanie luster albo mech na ściany? Przedstawiamy kilka pomysłów na aranżację ścian łazienki w nowoczesnym stylu.

Kamień – tradycja i nowoczesność

Niewiele materiałów, którymi można wykończyć ściany w pomieszczeniach, prezentuje się tak dostojnie i elegancko jak kamień. To rozwiązanie znane od stuleci, ale w ostatnich latach wraca do łask. Dlatego kamienne ściany można śmiało określić nowoczesnym pomysłem aranżacyjnym. To świetna alternatywa dla płytek, którą cechuje duża trwałość i odporność na wodę. A to w łazience niezwykle ważne.

Na ścianach nowocześnie urządzanych łazienek często znajdziemy więc duże, kamienne płyty. Niektóre mają nawet wysokość i szerokość przekraczającą metr. Dobór samego materiału zależy wyłącznie od naszych preferencji – kamień oferuje wiele możliwości kolorystycznych. Najpopularniejsze są jasne marmury oraz granity. Inną możliwością są mozaiki wykonane z małych płytek z kamieni półszlachetnych, takich jak agat czy kwarc. Takie kompozycje sprawdzą się zwłaszcza na mniej wytrzymałych ścianach, na których nie można umieścić dużych kamiennych płyt.

Aranżujesz mieszkanie, jednak nie wiesz, na jakie rozwiązania postawić? Sprawdź nasz artykuł „Naturalne materiały we wnętrzach. Co wybrać?

Zieleń w łazience

Kamień w łazience jest wyrazem trendu, który wprowadza do łazienek naturalne materiały. Obłożenie ścian samym kamieniem może jednak stworzyć wrażenie zimnej i sterylnej przestrzeni. By ją nieco ocieplić, warto wypróbować mech na ścianie. W domu czy mieszkaniu częściej ujrzymy go zapewne w najbardziej dekoracyjnych pokojach, ale takie zielone ozdoby świetnie sprawdzą się również w łazience. Można zdecydować się na drobny element dekoracyjny, jak na przykład mech w ramce, czy też umieścić mech na całej ścianie.

Co ważne, taka dekoracja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla łazienek z oknami. Zielone ściany można aranżować również w zupełnie zacienionych pomieszczeniach. Są one bowiem wykonywane z mchu stabilizowanego. Rozwój tej rośliny został zatrzymany specjalną substancją, dzięki czemu mech nie potrzebuje światła ani wody. Nie ma też obaw, że będzie się rozrastać. Wbrew pozorom takie dekoracje są również trwałe i powinny wytrzymać w nienaruszonym stanie co najmniej kilka lat.

Lustra nie tylko do przeglądania

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra. W końcu to w tym pomieszczeniu odbywa się poranna i wieczorna toaleta, to tam decydujemy o naszej stylizacji przed wyjściem z domu. Lustra mogą być jednak nie tylko elementem użytkowym, ale także dekoracyjnym. Warto na nie zwrócić uwagę zwłaszcza w niewielkich łazienkach. Jednym z najnowszych pomysłów są wąskie pasy z luster biegnące od podłogi po sufit, jak również poziome lustra wieszane pod sufitem. Takie rozwiązania optycznie powiększą pomieszczenie. Lustrzane wykończenia można także zastosować w połączeniu z mchem stabilizowanym. Jeśli umieścimy je naprzeciw zielonej ściany, otrzymamy niezwykły efekt wizualny.