fbpx

Mech chrobotek – jak dbać, by cieszył oko?

Zielone ściany i obrazy z mchu coraz częściej można zobaczyć nie tylko w restauracjach, hotelach czy biurach, ale także w mieszkaniach. Stanowią ciekawą i oryginalną dekorację we wnętrzu. Jest to żywa ozdoba, która wymaga odpowiednich warunków. Jednak nie martw się za bardzo. Nie jest to roślina bardzo wymagająca i stosując się do wskazówek, które znajdziesz poniżej, będziesz mógł cieszyć się długo – bo nawet 10 lat – zjawiskową zieloną dekoracją. 

Jak w dobrym stanie utrzymać mech chrobotek? Jak dbać o tę roślinę? Czytaj dalej i przekonaj się sam! 

Mech chrobotek – jak dbać o zieloną ozdobę?

To pytanie zadają sobie osoby, które decydują się na jego zakup. Niektórzy myślą, że to zwykła roślina, dlatego trzeba ją podlewać, dostarczyć odpowiednią ilość światła itd.

Tutaj Cię zaskoczymy. To wszystko nie dotyczy mchu chrobotka. Dlaczego? Roślina przed umieszczeniem na ścianie, obrazie lub innej ozdobie jest stabilizowana. 

Co to znaczy? Jest to proces, który sprawia, że roślina przed długie lata będzie cieszyć Twoje oczy. Stabilizacja polega na zastąpieniu wody, która znajduje się w mchu, mieszanką różnych substancji konserwujących. Dzięki temu mech chrobotek zachowuje wszystkie swoje właściwości. 

To właśnie ten proces sprawia, że po zainstalowaniu zielonej ozdoby w mieszkaniu nie musisz martwić się o jej pielęgnację. Jest to roślina praktycznie bezobsługowa. Brak podlewania, nawożenia, przesadzania – to sprawia, że idealnie nadaje się do każdego domu i dla każdego domownika. Nawet jeśli nie masz ręki do roślin lub jesteś osobą zabieganą, to i tak mech będzie zielony, elastyczny, sprężysty i miękki. 

“A jak chrobotek poradzi sobie z kurzem?”

Mech chrobotek wykazuje właściwości antystatyczne. Oznacza to, że nie przyciąga kurzu i zachowuje idealny wygląd. Dzięki temu będziesz mógł go umieścić nawet w domu, w którym mieszka alergik. 

Jeśli widzisz, że ozdoba jednak jest zaburzona, wtedy warto użyć miękkiej miotełki, która usunie zanieczyszczenia. Nie zraszaj rośliny, aby pozbyć się kurzu. 

O czym warto pamiętać, umieszczając mech chrobotek we wnętrzu? 

Zacznijmy od tego, że mech chrobotek uwielbia wilgotne pomieszczenia – na poziomie 40-60%. Jeśli wilgotność jest niższa, wtedy zaczyna twardnieć. Dlatego też jest idealnym dodatkiem do łazienek, a nie tylko do salonów. 

Zieloną dekorację należy umieścić w miejscu, które nie jest narażone na stały dostęp do światła. Najlepsze są miejsca w półcieniu lub cieniu. Ta roślina nie potrzebuje promieni słonecznych, aby dobrze się rozwijać. Unikaj także miejsc ze stałym dostępem do źródła ciepła – kaloryfery, kominki. Jeśli się do tego nie dostosujesz, mech po prostu się przesuszy. 

Oto mech chrobotek. Jak dbać i sprawić, aby wyglądał zjawiskowo cały czas, już wiesz. Mamy nadzieję, że te porady pokazały Ci, że jest to dekoracja, o którą łatwo zadbasz. Będzie to oryginalny i bezobsługowy, ale żywy i naturalny dodatek do wnętrza.