fbpx

Mech chrobotek – jak przykleić? Poradnik

Mech chrobotek to wyjątkowa roślina, która może być używana do dekoracji wnętrz. Dodaje naturalnego uroku i oryginalność do każdego pomieszczeń. Jedną z najpopularniejszych technik wykorzystania mchu jest przyklejenie go do różnych powierzchni, takich jak drewno, metal czy ceramika. W tym artykule dowiesz się krok po kroku, jak przykleić mech chrobotek na ścianę, zachowując jego świeżość i estetykę.

Mech chrobotek – jak przykleić? Krok po kroku

Zanim zaczniesz pracę, musisz przygotować wszystkie elementy, które będą niezbędne do przyklejenia mchu do danej powierzchni. Czego nie może zabraknąć? Oto najważniejsze elementy:

 • mech,
 • płyta korkowa, OSB lub MDF,
 • nożyczki,
 • ołówek i linijka,
 • klej florystyczny lub na gorąco.

1. Przygotowanie mchu chrobotka

Przed przyklejeniem mchu chrobotka, musisz wykonać pewne kroki, aby prezentował się doskonale. Po pierwsze, należy go dokładnie rozprostować i delikatnie potrząsnąć. To zapewni mu puszystość i piękny wygląd.

W zależności od tego, na jakiś mech się zdecydujesz, powinieneś:

 • dokładnie otrzepać mech z igliwia przed rozpoczęciem pracy – jeśli korzystasz z mchu nieoczyszczonego,
 • przed użyciem zwilżyć mech twardy – najlepiej sprawdzi się tutaj spryskiwacz z wodą,
 • pozostawić mech twardy stabilizowany w pomieszczeniu o standardowej wilgotności na jakiś czas.

Dokonując zakupu takich produktów, na pewno będzie do nich dołączona dokładna instrukcja. Zapoznaj się z nią i stosuj się do wszystkich kroków. Przygotowanie mchu zgodnie z instrukcjami producenta zagwarantuje, że będzie się pięknie prezentował na ścianie lub w innym miejscu, gdzie zdecydujesz się go umieścić.

2. Przygotowywanie powierzchni pod mech

Z przygotowanej wcześniej płyty korkowej lub MDF wytnij kształt, jaki Ci odpowiada. Następnie dokładnie oczyść powierzchnię, aby nie było na niej kurzu i małych opiłków. Dzięki temu będziesz mieć idealne podłoże do tego, aby zacząć przyklejać mech chrobotek.

Jeśli chcesz stworzyć konkretny wzór, wcześniej za pomocą ołówka najlepiej narysować linie.

3. Przyklejanie mchu chrobotka

Jeśli przygotowujesz mech na ścianę, to musi być on dokładnie przyklejony – aby żaden fragment nie odpadł. Rozpocznij od nałożenia cienkiej warstwy kleju na powierzchnięnajlepiej punktowo lub w paski. Staraj się nie nakładać go zbyt gęsto, aby uniknąć zbicia się mchu. Możesz również nałożyć trochę kleju na spodnią powierzchnię rośliny, aby zapewnić lepszą przyczepność.

Następnie delikatnie przyłóż mech do przygotowanej powierzchni z klejem. Dociśnij go lekko. Jeśli jest z duży, możesz go przyciąć za pomocą nożyczek.

Pamiętaj, aby Twoje ręce były czyste, aby nie pozostawić żadnych zabrudzeń. Postaraj się rozmieścić mech równomiernie i blisko siebie, by uzyskać estetyczny efekt i pokryć dokładnie całą powierzchnię.

Jeśli i w tym przypadku chcesz stworzyć bardziej skomplikowany wzór, możesz najpierw wyznaczyć jego kontury ołówkiem.

“A jak przykleić mech chrobotek bez kleju? Czy to możliwe?”

Tak. Musisz tylko wybrać specjalne małe panele, które mają z tyłu warstwę samoprzylepną. Wystarczy, że odkleisz warstwę ochronną i możesz już brać się do umieszczania mchu na powierzchni.

4. Schnięcie

Po wypełnieniu całej powierzchni mchem dekorację należy pozostawić do wyschnięcia. Dodatkowo obejrzyj go w świetle dziennym i zobacz, czy nie ma żadnych prześwitów. Najlepiej na kilkanaście godzin lub całą noc. W tym czasie unikaj dotykania mchu lub przemieszczania go, aby zapewnić trwałe mocowanie. Po upływie określonego czasu możesz nawet potrząsnąć lekko obrazem. Dzięki temu zobaczysz, czy wszystkie kępki dobrze się trzymają i nic nie odpada.

5. Zawieszenie dzieła sztuki

Kiedy dekoracja już wyschnie, wystarczy zawiesić ją w odpowiednim miejscu na ścianie. Pamiętaj, że chrobotek stabilizowany nie wymaga podlewania, nawożenia czy przesadzania. Dlatego ta bezobsługowa dekoracja posłuży Ci przez wiele lat.

Tego nie rób! Czego unikać podczas przyklejania chrobotka?

 • Zbyt duża ilość kleju – może sprawić, że mech przyklei się sztywno i będzie wyglądał nienaturalnie.
 • Spryskiwanie wodą mchu stabilizowanego – może spowodować utratę koloru.
 • Przyklejanie kępek za daleko od siebie – prześwitywać będzie powierzchnia pod mchem.
 • Niewyprostowanie kępek – w ten sposób uzyskasz nierównomierny i nieestetyczny efekt.
 • Wilgotna płyta podkładowa – może zmniejszyć przyczepność mchu, co prowadzi do niestabilnej dekoracji.
 • Nieoczyszczenie chrobotka z igliwia – może prowadzić do niepożądanego bałaganu.
 • Zbyt szybka praca – poświęć odpowiednią ilość czasu na dokładne i staranne przyklejenie mchu. Tylko w ten sposób uzyskasz pożądany efekt.

To już wszystko, jeśli chodzi o mech chrobotek. Jak przykleić elementy rośliny do powierzchni, już wiesz. Jednak, jeśli chcesz zapoznać się z dokładniejszą instrukcją, wejdź na – https://mossdecor.pl/wp-content/uploads/2018/07/Instrukcja_montazu_paneli_z_mchem_MOSS_DECOR.pdf. Zastosuj się do wszystkich kroków, przygotuj odpowiednie narzędzia i ciesz się piękną dekoracją w swoim mieszkaniu.