fbpx

Mech dekoracyjny w łazience. 5 pomysłów na ciekawą aranżację

Zieleń w mieszkaniu to same plusy. Jej widok pozytywnie wpływa na nasz umysł i organizm – pomaga się uspokoić i wyciszyć. To namiastka przebywania w lesie czy na łonie natury, czyli w naszym pierwotnym środowisku. Poza tym zielone dekoracje na ścianach często po prostu wyróżniają się pięknym wyglądem, stanowiąc niebanalny element wystroju.

O ile jednak ściana zieleni w salonie to nie problem, z łazienkami bywa gorzej. Przede wszystkim dlatego, że w wielu takich pomieszczeniach nie ma okien bądź są one na tyle małe, że ilość światła nie pozwala na prawidłowy wzrost roślin. Na szczęście jest na to rada – mech na ścianę do łazienki, który poradzi sobie nawet w ciemnościach. Podpowiadamy, jak zaaranżować go w takich warunkach!

Dekoracje do łazienki bez okna – mech nad umywalką

To najbardziej klasyczny i najczęściej spotykany sposób instalowania mchu w łazience. Umywalka stanowi centrum każdej łazienki, najczęściej jest biała. Mech dekoracyjny i jego zieleń efektownie odcina się od takiego otoczenia, tworząc kontrastową kompozycję.

Najlepiej prezentują się dość szerokie paski mchu, które wychodzą poza obrys samej umywalki. Warto umieścić tę dekorację za szybą. Ozdoba to nie żywy mech do łazienki, a produkt stabilizowany – bezpośredni kontakt z wodą może jej zaszkodzić.

Mech za umywalką na ścianie w łazience
Szeroki pasek mchu za lub nad umywalką zapewni oryginalną i naturalną dekorację. Sprawdzi się w każdej łazience, niezależnie od stylu.

 

Mech dekoracyjny wokół łazienkowego lustra

Dekoracje do łazienki na bazie mchu można również wykonać w połączeniu z lustrem. Wówczas zielone akcenty również pojawią się w miejscu, w które zerkamy niemal w czasie każdego pobytu w łazience.

Wystarczy powiesić lustro na ścianie, którą wcześniej pokryjemy mchem. Kształt lustra nie gra roli – ciekawe kompozycje powstaną i z owalnym, i z prostokątnym lustrem. Ciekawym rozwiązaniem będzie też wpuszczenie lustra nieco głębiej niż podstawowa płaszczyzna, na której znajduje się ściana z mchu

Lustro otoczone mchem dekoracyjnym w łazience
Mech wokół lustra łazienkowego nada charakteru wnętrzu i zapewni ciekawy akcent kolorystyczny.

Pionowe paski z mchu na ścianie

Nieco prostszą kompozycją będzie wykonanie pionowego paska na jednej ze ścian. Wówczas mech stworzy coś na kształt zielonej kolumny. Jego kolor szczególnie efektownie będzie odcinał się na tle szarości czy bieli – a właśnie takie barwy królują w większości łazienek. Pamiętajmy tylko, by nie umieszczać takiej dekoracji w bezpośrednim sąsiedztwie kabiny prysznicowej.

Mech dekoracyjny w łazience pionowe pasy
Grube pasy z mchu w łazience to idealny sposób na wykonanie oryginalnej dekoracji we wnętrzu.

Podświetlany mech za półką

Mech do łazienki bez okna dobrze jest dodatkowo wyróżnić. Jego zieleń znakomicie prezentuje się zwłaszcza wtedy, gdy jest czymś podświetlona. Dlatego przy instalowaniu paneli z mchu w łazience warto pomyśleć o zamontowaniu nad nim pasków z diodami.

Taki pomysł można wykorzystać na przykład przy zdobieniach łazienkowych półek. W ostatnich latach popularne stały się półki wpuszczane w ścianę – ich tył może stanowić właśnie mech, najlepiej umieszczony za szybą. Takie półki można umieścić na przykład w pobliżu wanny.

Mech dekoracyjny w łazience na półce za toaletą
Podświetlony mech będzie prezentować się jeszcze lepiej. Rozjaśni całe pomieszczenie, które nie ma dostępu do naturalnego światła.

Panele z mchu w łazience ze skosami

Mech stabilizowany można ciekawie wkomponować również w łazienkę na poddaszu, w której kłopotliwe bywa zagospodarowanie skosów. Zielone panele idealnie nadają się bowiem do pokrycia takich powierzchni. Dzięki odpowiedniemu montażowi będą dobrze trzymać się takiej płaszczyzny. Nie ma też obaw, że zaczną się kruszyć. Mech potrzebuje tylko odpowiedniej wilgotności powietrza, o jaką w łazience nie jest trudno.

Skosy zdobione mchem będą prezentować się intrygująco, jeśli zestawimy tam ze sobą panele w różnych odcieniach zieleni. Ze skośną ścianą dobrze współgrają skośne linie, warto więc wypróbować trójkąty z mchu. Poszczególne części dekoracji można oddzielić paskiem z kamienia lub rzędem świecących diod.