fbpx

Mech i kamienie. Pięć inspiracji do Twojego mieszkania

Kamień w domu to jeden z najbardziej prestiżowych materiałów zdobniczych i wykończeniowych. Choć dekoracje wykonane z jego użyciem są często “w tle”, w stylowy sposób nadają ton wystrojowi wnętrz. Są eleganckie, a przy tym niezwykle trwałe. Ich ciekawym uzupełnieniem może być mech w mieszkaniu.

Ożywcza zieleń “wiecznie świeżego” mchu stabilizowanego dobrze współgra z powagą i dystyngowanym kolorem kamienia ozdobnego. Takie dekoracje można zestawić ze sobą zarówno w klasyczny, jak i nowatorski sposób. Mech i kamień w mieszkaniu to połączenie wręcz idealne – skorzystaj z jednej z naszych inspiracji i sam się przekonaj!

1 Obraz z mchu na ścianie z kamieniem

Kamień ozdobny w mieszkaniu czasami pokrywa całą ścianę. W ten sposób powstaje poważna i elegancka aranżacja, najczęściej w jednym z odcieniu szarości czy beżu. To z pewnością stylowe rozwiązanie, ale przyda się mu również nieco ożywienia.

Idealnym rozwiązaniem może być więc urozmaicenie ich zielenią mchu. Dobrze nadają się do tego obrazy komponowane z tych roślin. Można postawić na jednolite kompozycje lub zmieszać nieco rodzajów mchów – chrobotek reniferowy, mchy leśne i poduszkowe. Ich zieleń sprawi, że klasyczne wnętrze zyska nieco oddechu i urozmaicenia.

2 Kamienna ramka wokół zielonych dekoracji

Bez względu na to, czy mech na ścianie w domu układamy w formie obrazu, czy po prostu geometrycznej figury, kamień pomoże podkreślić i wyróżnić taką ozdobę. Wokół mchu warto ułożyć ramkę z kamieni dekoracyjnych. Dzięki temu mech będzie lepiej widoczny i wpasuje się nawet do aranżacji, z którymi teoretycznie nie jest mu po drodze – na przykład industrialnych.

3 Kamienne płytki i pasek z mchu

Innym stylowym pomysłem są kamienne płytki. Świetnie sprawdzają się szczególnie w łazienkach, gdzie służą zarówno do wykańczania podłóg, jak i ścian. Dobrze prezentują się w nich wszelkie łupki oraz kamienie o ciekawym gradiencie.

Może je nieco przedzielić mech na ścianie. Łazienka wydaje się co prawda nieprzyjaznym miejscem dla roślin, bo często brakuje w niej światła, ale mech stabilizowany nie będzie mieć z tym problemu. Poradzi sobie nawet w kompletnych ciemnościach. A zielony, poziomy pasek z mchu w łazience pomoże wprowadzić kompozycyjny ład we wnętrze pełne kamienia, ceramiki i szkła.

4 Mech i kamień pod lustrem

W łazienkach często dodatkowe ozdoby lądują również w okolicach lustra. Ten element wyróżniamy na przykład oświetleniem, otaczamy “ramką” z ledowych diod. W takim towarzystwie świetnie sprawdzi się również kamień i mech. Można z nich wykonać obramowanie lustra albo umieścić poziome paski pod nim. Dobrze sprawdzą się także mech i kamień w przedpokoju, nie tylko w łazience.

5 Ściana mchu z kamiennym urozmaiceniem

Była mowa o zielonych dodatkach, ale ściana z mchem często stanowi większą, zieloną powierzchnię. Stabilizowany chrobotek często pokrywa w domach na przykład ścianki działowe czy inne fragmenty ścian. Wówczas można odwrócić schemat, o którym już wspominaliśmy, i umieścić na takim zielonym tle niewielką ozdobę z kamienia.

Może to być fragment o ciekawej strukturze albo konstrukcja z siatki wypełniona kamyczkami. Kamień dekoracyjny w mieszkaniu nie będzie będzie tłem, a elementem, który przykuwa wzrok.

Sprawdź też, jak mech sprawdzi się we wnętrzu rustykalnym, Więcej w kolejnym artykule: https://www.mossdecor.pl/wnetrze-w-stylu-rustykalnym-czy-jest-w-nim-miejsce-na-rosliny/