fbpx

Mech i rośliny stabilizowane do domu. Dlaczego warto postawić na profesjonalne produkty?

Panele z mchu stają się coraz bardziej popularną formą dekoracją w całej Polsce. Mech do ozdoby wykorzystują już nie tylko firmowe biura czy placówki w galeriach handlowych, ale również klienci indywidualni. Zielone ściany goszczą w kolejnych mieszkaniach i domach.

Choć stabilizowane rośliny na ścianę są dziś w ofercie wielu firm, niektórzy decydują się na własnoręczne przygotowanie takich ozdób i zastanawiają, jak hodować mech w domu. Takie próby to jednak wręcz gwarancja niepowodzenia. O ile bowiem z naturalnym mchem w domowych warunkach jesteśmy sobie w stanie poradzić, o tyle trudno uzyskać z niego mech stabilizowany.

Jaką przewagę nad “chałupniczymi” próbami mają więc profesjonalne produkty? Wyjaśniamy!

Gwarancja jakości i trwałości

Mech do kupienia w specjalistycznych sklepach zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości substancjom stabilizującym. To one sprawiają, że zachowuje swój wygląd i strukturę, a do tego nie potrzeba mu wody ani światła.

Profesjonalny mech stabilizowany przetrwa na ścianie kilka lat. Nie przyciąga kurzu, nie jest przyjazny insektom ani innym zwierzętom. Problemem może być tylko zbyt niska wilgotność w mieszkaniu lub umieszczenie go za blisko źródeł ciepła.

Samodzielnie wyhodowany mech jest żywym organizmem, który nie poradzi sobie bez składników odżywczych i może szybko zwiędnąć. Z kolei testowanie substancji stabilizujących na własną rękę może okazać się niebezpieczne.

Mech stabilizowany i Szeroka paleta barw

Mech chrobotek, czyli porost, który najczęściej wykorzystuje się do tworzenia dekoracji, z natury jest biały. Zieleń nadaje się mu dopiero w procesie barwienia. Firmy zajmujące się mchem oferują różne odcienie zieleni, a na życzenie klienta także bardziej ekstrawaganckie kolory. Profesjonalne dekoracje to szeroka paleta kolorów, przy samodzielnym wykonywaniu dekoracji skazujemy się na jedną barwę.

Większe możliwości – napisy, figury, obrazy

Jakie trudności może sprawić mech chrobotek? Montaż mchu, który nie jest umieszczony na profesjonalnych panelach, jest bardzo czasochłonny. Gotowe produkty mocuje się na specjalnych płytach. Do wyboru są panele na podkładzie z MDF, PCV czy giętkie flexy, a także niewielkie, samoprzylepne piksele z mchem.

Dzięki temu łatwiej wkomponować je w napis czy obraz z mchu. Producenci na życzenie klienta wykonają nawet skomplikowane wzory z mchu, na przykład logo przedsiębiorstwa, które może świetnie wpisać się w dekoracje firmowe w biurze.

Mech stabilizowany z legalnego źródła

Mech na ściany, podobnie jak inne rośliny stabilizowane, był kiedyś żywy i rósł w konkretnym miejscu. I choć w stanie dzikim chrobotek reniferowy jest spotykany w polskich lasach, to jego zbieranie w takich miejscach jest nielegalne. W Polsce chrobotek znajduje się bowiem pod ochroną.

Legalne źródło mchu stabilizowanego stanowią więc sklepy dedykowane takiej działalności. Takie firmy zajmują się sprowadzaniem chrobotka z farm w Skandynawii lub prywatnych lasów. Część gatunków mchów leśnych to z kolei import z zachodniej Europy. Stawiając na profesjonalne produkty nie niszczysz środowiska.

Poznaj też bliżej możliwości, jakie dają napisy z mchu. Więcej w kolejnym artykule: https://www.mossdecor.pl/napisy-z-mchu-na-sciane-i-wszystko-co-musisz-o-nich-wiedziec/