fbpx

Mech na ściany do minimalistycznych wnętrz. Czy to dobry pomysł?

Wnętrza przepełnione ozdobami i ociekające bogactwem dodatków, czasami ocierających się o kicz, powoli odchodzą do przeszłości. Dziś w aranżacji wnętrz coraz mocniejszą pozycję zyskuje minimalizm. Nie oznacza to oczywiście, że pomieszczenia zachowujące prawa tego stylu są urządzone ascetycznie niczym cele średniowiecznych mnichów. Należy je jednak aranżować z umiarem – elegancka prostota będzie wyrazem dobrego smaku, jednocześnie pozwalając na wygodę w użytkowaniu salonu czy jadalni. Czy w takich wnętrzach sprawdzi się stabilizowany mech chrobotek? Podpowiadamy, z jakich pomysłów na jego aranżację warto skorzystać.

Czym wyróżniają się wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym?

Minimalizm to styl aranżacyjny, który uchroni mieszkanie od wszelkich niepotrzebnych elementów. Coś wydaje się ładne, ale niekoniecznie przydatne? W minimalistycznych wnętrzach nie będzie miejsca na takie pomysły! Króluje w nich ład, porządek i harmonia, a także przestrzeń. Nadmiar mebli czy dodatków nie jest mile widziany.

Przestrzenie we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym stylu powinny być dodatkowo uwydatnione przez jasne kolory. Zazwyczaj sporo tam bieli i szarości, można wybierać także wśród odcieni beżu. Pojedyncze akcenty w innych kolorach, na przykład czarnym, tylko podkreślają, że całe wnętrze stanowi zwartą i przemyślaną kompozycję.

Wyposażeniem minimalistycznych wnętrz powinny być minimalistyczne meble. To przedmioty wykonane z solidnych materiałów, gdyż w tak urządzonych pomieszczeniach stawia się przede wszystkim na drewno i metal. Meble powinny cechować się prostymi kątami i elegancką formą pozbawioną zdobień. Mogą pojawiać się w nich również przeszklenia.

Jak wkomponować mech na ściany do minimalistycznego wystroju?

W minimalistycznych wnętrzach ogranicza się również obecność dodatków i dekoracji. A jeśli już się one pojawiają, często bywają ciemne lub czarne – mogą być nimi na przykład nowoczesne grafiki lub obrazy. Tyle że przez brak dodatków w obszernych, jasnych i skromnie wyposażonych wnętrzach możemy wywołać wrażenie pustki, co nie do końca jest zgodne z założeniami minimalizmu – nie każdy lubi, gdy otaczają go puste ściany.

Taki efekt można zminimalizować, wzbogacając pomieszczenie o mech na ścianę. Z jednej strony ta stabilizowana roślina jest dostępna w wielu kolorach, również w czarnym, dlatego świetnie nadaje się do nowoczesnej kompozycji. Specjaliści są w stanie przygotować obrazy, a nawet napisy z mchu, które mogą być ciekawym uzupełnieniem wystroju minimalistycznego pomieszczenia. Nie trzeba się przy tym bać, że mech pobrudzi jasne ściany lub coś będzie z niego odpadać – dzięki odpowiednim substancjom, bezpiecznym dla człowieka, mech przetrwa w nienaruszonym stanie co najmniej kilka lat.

Z drugiej strony mech stabilizowany może służyć lekkiemu ociepleniu wnętrza. W otoczeniu bieli i szarości bez żadnych kolorowych dodatków wiele osób będzie czuć się niezręcznie. Wystarczy jednak geometryczny kształt z mchu na ścianie lub zielony pasek z tej rośliny nad łóżkiem, by wprowadzić do pomieszczenia nieco naturalnego, cieplejszego klimatu. Nie zawsze trzeba od początku do końca trzymać się prawideł stylu – czasami warto go czymś przełamać. W przypadku minimalizmu mech nadaje się do tego idealnie, to stonowana zieleń w eleganckich wnętrzach.

W kolejnym artykule dowiesz się więcej na temat łączenia mchu w wystroju kuchni: Kamień i mech w kuchni. Jak stworzyć takie połączenie?