fbpx

Mech w domu a nasłonecznienie. O czym trzeba pamiętać?

Mech do domu to jedna z najmniej wymagających dekoracji, jakie mogą zdobić nasze ściany. Dzięki specjalnym substancjom stabilizującym mchu nie trzeba przycinać ani podlewać. Będzie świetną inwestycją, może bowiem przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat.

Jedną z niewielu przeszkód, które mogą stanąć mu na drodze do tak długiego zachwycania naszych oczu, jest nasłonecznienie domu. Kiedy więc decydujemy się na mech do mieszkania, powinniśmy uważnie wybrać miejsce, w jakim umieścimy taką ozdobę. O czym trzeba pamiętać?

Mech w domu – jak słońce działa na takie dekoracje?

Mech na ścianie w domu nie potrzebuje słońca do spokojnej egzystencji. Stan bliski hibernacji sprawia, że każdy stabilizowany gatunek nawet bez jakiegokolwiek światła utrzymuje swoje właściwości – charakterystyczną strukturę i miękkość. Z tego powodu nadaje się nawet do łazienek pozbawionych okien czy zacienionych korytarzy.

Zdecydowanie ważniejszy jest dla niego poziom wilgotności. Kiedy w powietrzu jest za mało pary wodnej, mech zaczyna wysychać. Z wilgotnością może się jednak wiązać temperatura w mieszkaniu i nasłonecznienie pomieszczenia. Te dwa czynniki mogą bowiem znacznie wysuszyć powietrze. Z tego powodu mech nie powinien znajdować się bezpośrednio przy źródłach ciepła takich jak kaloryfery i grzejniki.

Podobnie będzie wówczas, gdy dekoracje z mchu umieścimy w mocno nasłonecznionym miejscu. Częste wystawienie chrobotka reniferowego czy innych mchów na działanie promieni słonecznych sprawi, że mech może szybko uschnąć, a w konsekwencji zacząć się kruszyć i odpadać ze ściany.

Jeszcze przed montażem mchu stabilizowanego trzeba więc zwrócić uwagę na natężenie słońca w miejscu, w którym chcemy ulokować zieloną ścianę. Mocno nasłonecznione powierzchnie z pewnością się do tego nie nadają. Najbezpieczniej unikać wszelkich miejsc na wprost okien, zwłaszcza tych dużych. Mech będzie najbardziej narażony na ostre promienie słoneczne we wnętrzach z zachodnią ekspozycją okien.

Mech na ścianie – pielęgnacja. Jak walczyć z nadmiernym nasłonecznieniem?

Szkody wyrządzone przez zbyt mocne nasłonecznienie najszybciej będzie widać na dużych połaciach mchu. Wówczas część dekoracji może zacząć wyraźnie wyróżniać się na tle zielonej ściany.

Sposobem na walkę z nadmiernym nasłonecznieniem może być przeniesienie mchu w inne miejsce. Jeśli jednak dekoracja będzie sucha, każda próba demontażu ze ściany może doprowadzić do zniszczenia ozdoby.

Promienie słoneczne można także wytłumić zasłonami lub roletami, które zasłonią okno wpuszczające do wnętrza światło niepokojące mech. To jednak negatywnie wpłynie na nasłonecznienie całego pomieszczenia. Warto też kontrolować poziom wilgotności powietrza i skorzystać z nawilżaczy powietrza wieszanych na grzejnikach.