fbpx

Mech w domu, w którym mieszkają czworonogi. O czym trzeba pamiętać?

Psy i koty to dla wielu z nas nieodłączni towarzysze życia. Opieka nad zwierzętami wymaga poświęceń, ale spojrzenie w oczy ulubionego czworonoga zwykle wynagradza wszystkie trudy. Sporym wyzwaniem jest jednak także przystosowanie domu lub mieszkania do obecności zwierząt. Nawet najlepiej wychowanemu psu zdarza się bowiem niesubordynacja i subtelne naginanie zakazów postawionych przed nim przez właściciela lub właścicielkę. Wiele osób z tego powodu rezygnuje więc z niektórych dekoracji czy dodatków. Na szczęście do ich listy nie trzeba zaliczać mchu stabilizowanego. Dlaczego? Jak pogodzić obecność takiego materiału i czworonoga w jednym budynku? Podpowiadamy.

Czym wyróżnia się mech do domu?

Mech stabilizowany jest coraz częściej wykorzystywany do dekorowania wnętrz. Początkowo można było go obserwować przede wszystkim w galeriach handlowych czy firmach, które stawiały na przykład na logo z mchu. Z czasem zaczął wkraczać do barów i restauracji, a także mieszkań. Dziś, korzystając z usług specjalistów, można w prywatnym wnętrzu pokryć mchem całe ściany lub przygotować mniejsze elementy. Najpopularniejszymi ozdobami są wykonane z mchu figury geometryczne lub napisy, a także obrazy w stylowych ramkach.

Do wyboru mamy kilka gatunków mchów. Większość osób decyduje się na chrobotek reniferowy, choć z biologicznego punktu widzenia zalicza się go do grupy porostów. Poza nim dostępne są także mchy leśne. Rośliny pozyskuje się z europejskich lasów i poddaje procesowi stabilizacji. Dzięki temu zachowują swój wygląd oraz właściwości przez długi czas, wytrzymają na ścianie w dobrym stanie co najmniej kilka lat. Jednocześnie nie wymagają podlewania, przycinania czy nawet światła – proces ich rozwoju został bowiem zatrzymany. Mech na ściany jest dostępny nie tylko w odcieniach klasycznej zieleni, ale i innych kolorach.

Czy mech stabilizowany jest bezpieczny dla zwierząt?

Powyższy opis może zaciekawić, ale też wywołać pewne wątpliwości. Mchu stabilizowanego nie trzeba się jednak obawiać, jest bowiem w pełni bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Co więcej, wykonane z niego dekoracje nie przyciągają kurzu, jest więc materiałem przyjaznym nawet dla alergików.

Specjalna substancja, której używa się do stabilizacji mchu, jest zupełnie nietoksyczna. Nie zaszkodzi więc w żaden sposób przebywającemu w mieszkaniu czworonogowi. Zresztą najpewniej nie będzie on mieć z nią większego kontaktu. Mech stabilizowany nie stanowi bowiem przyjaznego siedliska dla zwierząt, stąd najczęściej nie są zainteresowane jego podgryzaniem.

Jak bezpiecznie wkomponować mech stabilizowany do mieszkania?

Posiadanie psa czy kota i zdobienie ścian mchem wcale nie muszą się zatem wykluczać. Jak jednak wspomnieliśmy, znudzony zwierzak może czasem nawet wypróbować wytrzymałość powierzchni, która na co dzień zupełnie go nie interesuje. Dla pełnego spokoju w mieszkaniach z czworonogiem można więc zrezygnować z pokrywania mchem całych ścian oraz pionowych dekoracji zaczynających się na niewielkiej wysokości. Świetnie sprawdzą się natomiast obrazy czy napisy wykonane z paneli z mchem. Oprócz tego ciekawą dekorację mogą stanowić poziome pasy mchu nad łóżkiem w sypialni lub kanapą w salonie. Bardzo efektownie wyglądają także panele z mchu montowane na suficie lub konstrukcje pod nim podwieszone. Do takich miejsc żaden pies na pewno nie dotrze.

W kolejnym artykule dowiesz się, jak urządzić mieszkanie w ekologicznym stylu: https://www.mossdecor.pl/mieszkanie-w-ekologicznym-duchu-jak-je-urzadzic/