fbpx

Mech we wnętrzu w stylu vintage

Mech do domu to oryginalny sposób na wprowadzenie do wnętrza nieco niekonwencjonalnej zieleni. Dekoracje ze stabilizowanego chrobotka reniferowego lub leśnych mchów wyglądają efektownie w wielu aranżacjach – zarówno tych nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Czy jednak mech na ścianie w domu dobrze wkomponuje się do wnętrza w stylu vintage?

Czym wyróżnia się styl vintage w salonie, kuchni czy sypialni?

Styl vintage najprościej określić jako zainteresowanie starymi elementami wystroju, charakteryzującymi pomieszczenia sprzed kilkudziesięciu lat, adaptowanymi do nowoczesnych aranżacji. Efekt vintage można jednak również uzyskać poprzez wprowadzenie do klasycznie urządzonych wnętrz nowoczesnych przedmiotów lub mebli. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o łączenie “starego” z “nowym”.

Aranżacje w tym stylu są popularne na zachodzie Europy od co najmniej kilkunastu lat. W Polsce taki sposób urządzania wnętrz zyskiwał zwolenników nieco wolniej. Wielu osobom kojarzył się bowiem z latami PRL-u i siermiężnymi przedmiotami codziennego użytku, które z pozoru zupełnie nie pasowały do aktualnych pomysłów na wystrój pomieszczeń. Z czasem styl vintage stał się jednak popularny również nad Wisłą i dziś należy do czołówki aranżacyjnych trendów.

Jak wprowadzić styl vintage do wnętrza?

Najbardziej oczywistym i widocznym sposobem zaaranżowania pomieszczenia w stylu vintage jest wprowadzenie do niego klasycznych mebli. Najlepiej z rodowodem z lat 50. lub 60. Mogą to być oryginalne, odnowione meble z tego okresu lub ich współcześni naśladowcy, których możemy znaleźć w meblarskich salonach. W takim wnętrzu dobrze sprawdzą się proste, drewniane fotele z kolorową tapicerką, a także kredensy czy drewniane kwietniki.

Styl vintage to również moc dodatków. Warto postawić na kryształowe naczynia – kieliszki, misy czy karafki, niegdyś doceniane przez nasze babcie. We wnętrzu urządzonym w stylu vintage na stole można umieścić cukiernicę, a na kredensie wazon z goździkami. Do tego kolorowe zasłony, na ścianie zegar z kukułką i imponująca aranżacja gwarantowana.

Mech w domu w stylu vintage – czy to dobry pomysł?

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na mech? Klasyczne meble i modne dodatki w stylu vintage trzeba umieścić w odpowiednim otoczeniu. Ich zalety i niezwykły wygląd dobrze wyeksponują białe ściany lub powierzchnie z odsłoniętymi cegłami. Z takim tłem świetnie kontrastuje mech. Na białych ścianach dobrze sprawdzają się zwłaszcza wykonane z mchu ozdoby w geometrycznych kształtach – prostokąty, koła czy kwadraty.

Zielony mech stabilizowany we wnętrzach znakomicie komponuje się również z cegłą. Takie połączenie ociepla pomieszczenie i czyni je nad wyraz przytulnym. W sypialni warto więc umieścić zielony pas z mchu na ceglastej ścianie za łóżkiem. Mech i cegła świetnie sprawdzą się także w stylowym salonie z kominkiem. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że zielonych dekoracji z roślin stabilizowanych nie można umieszczać bezpośrednio obok źródeł ciepła.