fbpx

Na jakie rośliny do domu ze zwierzętami warto postawić?

Zwierzęta umilają codzienność niejednej rodziny. Dla wielu osób pies czy kot staje się nieodłącznym towarzyszem na lata. Dokładamy więc wszelkich starań, by zapewnić zwierzakom przyjemne życie i zachować je w dobrym zdrowiu. Czasami jednak zapominamy, że troska o milusińskich powinna obejmować również refleksję nad tym, jakie rośliny do domu układamy na kwietnikach czy parapetach. Nie tylko liście czy kwiaty mogą bowiem ucierpieć w starciu z niesfornym psiakiem – niektóre popularne gatunki mogą zaszkodzić zwierzętom domowym czy wręcz okazać się dla nich trujące. Jakie rośliny do domu warto więc wybrać, by zapewnić im oraz zwierzętom bezpieczną koegzystencję? Czy jedną z nich może być mech chrobotek?

Rośliny do domu, których lepiej unikać, gdy masz zwierzęta

Zacznijmy jednak od tych gatunków, które faktycznie mogą zaszkodzić zwierzakom. Takie rośliny znajdują się między innymi w katalogach popularnych roślin antysmogowych, pomagających oczyszczać powietrze w mieszkaniach. I choć pod tym kątem spełnią swoją funkcję, mogą także sprawić problemy milusińskim. Podobnie jest z częścią roślin dekoracyjnych.

Za rośliny przyjazne zwierzętom trudno uznać na przykład monstery, które łączą funkcję oczyszczania powietrza z dekoracyjną. Zwierzęta, które pogryzą jej liście, mogą nabawić się poważnych problemów z żołądkiem. Posiadacze psów powinni także unikać m.in. narcyzów i szafirków. Trzeba też wystrzegać się oleandrów i cyklamenów – zjedzenie tych pierwszych może oznaczać nawet śmierć czworonoga. Fantazyjnie urządzone mieszkanie w ekologicznym duchu czasami może być zatem niebezpieczne dla zwierzaków.

Domowe rośliny przyjazne psom i innym zwierzętom

Nie brak jednak również roślin w stu procentach bezpiecznych dla naszych małych pupili. Bez obaw można uprawiać wszelkie odmiany nefrolepis, czyli popularne paprotki. Żaden z popularnych gatunków nie jest bowiem toksyczny, a duże paprocie pozwolą dobrze natlenić pomieszczenie. W dodatku ich rozłożyste liście z pewnością spodobają się choćby kotom, które uwielbiają bawić się takimi elementami.

Okazałym i efektownym gatunkiem zdobiącym mieszkania właścicieli czworonogów mogą być także storczyki. Nawet jeśli zwierzak się do nich dobierze, w żaden sposób mu nie zaszkodzą. Do ozdobnych roślin przyjaznych zwierzętom należy także np. fiołek afrykański czy skrętnik. Bezpieczne będą też doniczki ze świeżą bazylią – zarówno psy, jak i koty omijają jej zapach szerokim łukiem.

W domach ze zwierzętami problemem bywa bowiem również to, że czworonogi czasami niszczą lub podgryzają rośliny, które mają stanowić dekorację pomieszczenia. Takich problemów nie będzie we wnętrzach zdobionych mchem stabilizowanym. Choć z ludzkiego punktu widzenia to miła w dotyku powłoka, którą aż chciałoby się uszczknąć, dla zwierząt nie jest ona przyjaznym siedliskiem. Jeśli zatem chcesz postawić na mech na ścianie w domu, ale obawiasz się o psa czy kota, nie ma się czym martwić. Zwierzaki nie będą zainteresowane taką powierzchnią, a przy ewentualnym kontakcie mech w ramce czy w innej formie nie będzie dla nich groźny.

Przeczytaj też, jak zadbać o mieszkanie, by ograniczyć w nim kurz: https://www.mossdecor.pl/jak-pozbyc-sie-kurzu-bezpieczne-dekoracje-do-mieszkania/