fbpx

Napisy z mchu na ścianę i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wśród wielu dekoracji, które można wykonać z chrobotka reniferowego, napisy z mchu zdecydowanie się wyróżniają. Są czymś więcej niż zwyczajne ściany z mchu, czyli powierzchnie szczelnie pokryte zielonymi roślinami.

Napisy pozwalają wyrazić siebie w sposób oryginalny i zdecydowany. Nadają się do prywatnych mieszkań, ale również do przestrzeni publicznych, biur i gabinetów. Jak powstają? Na jakich powierzchniach można je układać? Czy trzeba będzie je pielęgnować? Odpowiadamy na te pytania!

Napisy z mchu na ścianie – dlaczego warto na nie postawić?

Na napisy z mchu najczęściej decydują się właściciele firm. Żywa zieleń świetnie odcina się bowiem od surowych, industrialnych powierzchni, których coraz więcej we współczesnych biurach. Wypisanie na ścianach tradycyjnych oznaczeń w taki nowatorski sposób z pewnością urozmaici wystrój firmy.

Z liter można też ułożyć nazwę przedsiębiorstwa i zewnętrzne oznaczenia firmy – wtedy zielone litery będą skierowane głównie do klientów. Prosty napis można też umieścić w pomieszczeniach mieszkalnych. Dużą zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że nie będzie trzeba o nią dbać – mech stabilizowany nie potrzebuje światła ani wody. Mech ozdobny do domu może więc zastąpić inne rośliny, które potrzebują na co dzień więcej uwagi. 

Litery z mchu – jak je wykonać?

Podobnie jak obrazy z mchu, napisy można wykonać samodzielnie lub zamówić u specjalistów. W tym pierwszym przypadku należy jednak zakupić profesjonalny mech – samodzielne suszenie nie zapewni odpowiednich rezultatów. Zamówienie liter u zawodowców to zaś większy wybór i gwarancja jakości. Mchem na litery nie musi być chrobotek, a litery wcale nie muszą być zielone. Dostępne są również inne kolory.

Napis z mchu – na jakich powierzchniach można umieścić zielone litery?

Profesjonalne napisy z mchu można zamontować właściwie na każdej nawierzchni. Panele z chrobotka są bowiem dostępne w formie niewielkich, samoprzylepnych pikseli. Można je przykleić do kamienia, betonu czy drewna, i uformować z nich litery.

Napisy powinny być umieszczone na płaskiej powierzchni, ale mogą wisieć na przykład na płaszczyznach usytuowanych pod kątem do podłoża, a nawet na suficie. Odpowiednie kleje załatwią sprawę.

Napis z mchu na ścianie – jak długo wytrzyma?

Napisy wykonuje się z mchu stabilizowanego. Taka roślina została pozbawiona funkcji życiowych. Za pomocą specjalnej substancji wprowadza się ją w stan podobny do hibernacji. W związku z tym o mech na co dzień nie trzeba się troszczyć.

Ważne jest jedynie to, by litery nie znajdowały się w miejscach mocno nasłonecznionych ani nie były wystawione na bezpośrednie działanie grzejników. Jeśli do tego w pomieszczeniu utrzymuje się odpowiedni dla człowieka poziom wilgotności, napisy z mchu przetrwają bez szwanku co najmniej kilka, a nieraz i kilkanaście lat.

Poznaj także zalety mobilnych ścianek z mchu – przeczytaj kolejny artykuł: https://www.mossdecor.pl/mobilne-scianki-z-mchu-w-jakich-okolicznosciach-sie-przydaja/