fbpx

Naturalne akcenty w pokoju dziecięcym. Sprawdź nasze inspiracje!

Psychologowie oraz inni lekarze podkreślają, że kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Pomaga wypocząć i odciąć się do stresu. Nie bez powodu co roku polskie góry są szturmowane przez rzesze turystów, a parki w dużych miastach w weekendy tętnią życiem. Dlatego często staramy się wprowadzić naturę również do naszych mieszkań i domów. Aranżując pomieszczenia, w których umieszczamy naturalne akcenty, nie powinniśmy jednak zapominać również o pokoju dziecięcym. Choć te wnętrza często są utrzymane w ciepłych barwach i pełne ozdobników, również dzieciom kontakt z naturą na co dzień bardzo się przyda. Sprawdziliśmy, na jakie materiały oraz rośliny warto się zdecydować, a także jak wkomponować do dziecięcego pokoju panele z mchu.

Rośliny w otoczeniu dzieci – wybieraj z rozwagą

Dzieci, szczególnie te kilkuletnie, poznają świat między innymi dotykiem. Dlatego w pomieszczeniu, w którym spędzają sporą część dnia, nie powinny znajdować się żadne niebezpieczne elementy, do których mogłyby nieopatrznie sięgnąć. Takie same zasady obowiązują również przy wybieraniu roślin do dziecięcych pokojów.

Najpopularniejszym sposobem na wprowadzenie żywej natury do wnętrz dla maluchów są kwiaty doniczkowe, ale – w związku z powyższymi ograniczeniami – trzeba je wybierać z rozwagą. Jeżeli zależy nam na zieleni, warto postawić na paprocie oraz zielistki. Oba gatunki szeroko się rozrastają i pomagają w oczyszczaniu powietrza. Wprowadzą więc do wnętrza dużo zieleni, która pomoże maluchom łatwiej się uspokoić. Te rośliny są przy tym w pełni bezpieczne. A nawet jeśli zbyt ciekawski kilkulatek oderwie kawałek zielistki, będzie mógł go potem zasadzić i obserwować, jak z fragmentu liścia wyrasta nowa roślinka.

Naturalne materiały – postaw na drewno

Dzieci dobrze będą się czuć również w otoczeniu naturalnych materiałów. Do pokojów zaaranżowanych z myślą o najmłodszych znakomicie pasują drewniane meble. Wniosą do wnętrza sporo ciepła, będą również bezpieczne dla maluchów. Poza tym drewniane przedmioty są rozwiązaniem ekologicznym – należy tylko wybierać takie, które są pozbawione szkodliwych farb.

Wbrew pozorom, drewniane meble pozwalają również na urządzenie pokoju dziecięcego w różnych stylach. Miłośnicy stylizacji retro bez problemu znajdą na rynku meble dziecięce z tego materiału, z którymi urządzą pokój w stylu vintage. Drewniane wyposażenie odnajdzie się równie dobrze we wnętrzach boho, co w stylu minimalistycznym. To uniwersalny i bezpieczny materiał, na który warto postawić w dziecięcej przestrzeni.

Naturalne dodatki – wypróbuj mech do domu

Naturalne akcenty do pokoju dla najmłodszych można wprowadzić również pod postacią dodatków. Będzie to o tyle proste, że, w przeciwieństwie do wymiany mebli, umieszczenie nowej dekoracji na przykład na ścianie nie wymaga reorganizacji całej przestrzeni.

Modnym i bezpiecznym dodatkiem mogą okazać się ściany z mchu, czyli ozdoby wykonane z mchu stabilizowanego. Mogą na przykład przybrać postać zabawnego napisu czy obrazka, ale także paska nad meblami czy pod sufitem. Takie zielone dekoracje z pewnością spodobają się dzieciom, będąc naturalną alternatywą dla plakatów czy grafik. Mech stabilizowany nie wymaga przy tym pielęgnacji – nie trzeba go podlewać ani nawozić. Pamiętajmy tylko, że we wnętrzach dla najmniejszych dzieci takie dekoracje trzeba umieścić na tyle wysoko, by nie mogły do nich dosięgnąć. Mech przetrwa na ścianie wiele lat, ale nawet on nie jest odporny na ingerencję ciekawych świata maluchów.

Z wnętrzami pełnymi natury świetnie komponują się także inne dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Bawełniane tekstylia ocieplą wnętrze, a wiklinowe kosze będą stanowić poręczny i stylowy schowek na zabawki czy ubrania. Natura w pomieszczeniach dla dzieci to zawsze trafiony wybór.

W kolejnym artykule dowiesz się, jak urządzić kuchnię z naturalnymi akcentami: Ciepła i przytulna kuchnia z naturalnymi dodatkami. Jak ją urządzić?