fbpx

Naturalne materiały we wnętrzach. Co wybrać?

Naturalne materiały we wnętrzach stają się dziś coraz modniejszym standardem. Kamień czy drewno stanowią uzupełnienie, a czasem nawet podstawę wielu aranżacji. Jakie są ich zalety? Na jakie naturalne materiały warto się zdecydować w pierwszej kolejności?

Zalety naturalnych materiałów we wnętrzach

Technologia od kilkudziesięciu lat wkracza w kolejne obszary naszego życia i nie brakuje jej również we wnętrzach. Naukowcy pracują nad nowymi, syntetycznymi materiałami, które często robią oszałamiającą karierę. Wciąż jednak bronią się również naturalne surowce, takie jak kamień, tradycyjne tkaniny czy mech do domu. Kolejne badania dowodzą, że to w ich otoczeniu czujemy się najlepiej – pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i mogą być sposobem na ucieczkę przed otaczającą nas zewsząd techniką. Stawiając na naturalne materiały wysokiej jakości, wybieramy również bezpieczeństwo i zdrowie. Możemy być bowiem pewni, że są wolne od szkodliwych substancji, które często znajdują się w klejach i farbach.

Najpopularniejsze naturalne materiały w pomieszczeniach

Dekoracje i inne elementy wykonane z naturalnych materiałów są stosunkowo łatwe w konserwacji i uniwersalne – będą pasować do wielu rodzajów pomieszczeń. Kilka takich surowców cieszy się jednak szczególną popularnością.

Mech w domu

To hit ostatnich kilku lat. Kiedyś mógł kojarzyć się z zaniedbanym wnętrzem, ale dziś mech na ścianie w domu to atrybut nowoczesnych aranżacji. Wszystko dzięki mchom stabilizowanym, które przez lata zachowują nienaganny wygląd i strukturę. Można nimi po prostu pokrywać duże, płaskie powierzchnie, ale również wykonywać z nich bardziej skomplikowane wzory, a nawet obrazy. Firmy specjalizujące się w przygotowywaniu takich dekoracji oferują mech o zróżnicowanej strukturze i kolorach, ale użyte barwniki są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Kamień

Jest jednym z najbardziej trwałych materiałów używanych we wnętrzach. Elementy wykonane z kamienia są odporne na działanie wody i temperatury, dlatego nadają się również do kuchni i łazienek. Z kamienia szczególnie często wykonuje się stylowe podłogi oraz blaty. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w industrialnych i minimalistycznych wnętrzach. Najczęściej w pomieszczeniach można spotkać elementy wykonane z granitu, kwarcu czy onyksu. Kamień jest materiałem o zróżnicowanej powierzchni – równie dobrze może być matowa, jak i wypolerowana czy piaskowana.

Drewno

Od wieków jest jednym z najpopularniejszych materiałów niemal we wszystkich wnętrzach. Choć w porównaniu do kamienia czy mchu stabilizowanego, dekoracje i elementy wykonane z drewna wymagają więcej pielęgnacji, tę cechę równoważą inne zalety. Ten ekologiczny materiał jest łatwy w obróbce i bardzo zróżnicowany. Elementy wykonane z naturalnego drewna są niepowtarzalne, tak jak niepowtarzalny jest układ słojów każdego pnia. Drewno sprawdzi się właściwie w każdym układzie kolorystycznym, zazwyczaj nieco ociepla wnętrze. Nie sposób wyobrazić sobie bez niego pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym czy skandynawskim.