fbpx

Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym skład mieszaniny, którą oddychamy, zawiera niemal połowę tablicy Mendelejewa. Mimo że o walce ze smogiem jest coraz głośniej w przestrzeni publicznej, jak dotąd tę batalię przegrywamy. Sporo zanieczyszczeń przenika więc do naszych domów. Dochodzą do tego niewyczuwalne dla nas opary wydzielające się z farb czy klejów używanych przy produkcji mebli, a także wszechobecny kurz. To wszystko sprawia, że trzeba zatroszczyć się o jakość powietrza w naszych mieszkaniach. Zastanawiając się, jak oczyścić powietrze w domu, w pierwszej kolejności warto wypróbować naturalne sposoby. Znacząco pomóc mogą bowiem rośliny pokojowe. By dobrze kontrolować jakość powietrza, warto wypróbować również mech chrobotek. Co oczyszcza powietrze najlepiej?

Dlaczego czyste powietrze w mieszkaniu jest tak ważne?

W zamkniętych pomieszczeniach spędzamy coraz więcej czasu. Najdłużej przebywamy we własnych domach i mieszkaniach. To tam wracamy po całym dniu pracy i nocujemy, stan powietrza w tych budynkach ma więc na nas przemożny wpływ. Jeśli będzie się w nim unosić dużo pyłów, kurzu i niebezpiecznych związków, może się to niekorzystnie odbić na naszym zdrowiu. W pierwszym rzędzie zagrożone będą drogi oddechowe, ale z czasem mogą nas dotknąć zaburzenia krążenia, a nawet nowotwory. Wiedza o tym, jak oczyścić powietrze w mieszkaniu i usunąć z niego nadmiar dwutlenku węgla korzystnie wpłynie również na nasze samopoczucie. Zbyt duża zawartość CO2 zaburza koncentrację i procesy myślowe.

Jak oczyścić powietrze w mieszkaniu? Najlepsze naturalne metody

Na szczęście z pomocą w oczyszczaniu mieszkania spieszy nam matka natura, a dokładniej wiele roślin pokojowych. Wśród nich są takie, które od lat można znaleźć na półkach i parapetach polskich domów. Jedną z najważniejszych są poczciwe paprotki. Wielu uznaje je za relikt dekoracyjny z czasów PRL, ale warto na nie postawić również w nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeniach. Te rośliny świetnie sprawdzą się jako reduktor toksyn wydzielanych przez tapety, farby czy kleje. W dodatku osłabią nieco negatywny wpływ promieniowania wydzielanego przez ekrany telewizorów i komputerów. Jak oczyścić powietrze w pokoju? Stawiając w nim paprotkę!

Kilka innych roślin pomoże również zmniejszyć wpływ innych toksycznych substancji. Przydatne będą popularne wężownice, czyli rośliny o charakterystycznych, podłużnych liściach, które efektywnie zmniejszą zawartość dwutlenku węgla. Fikusy pomogą uporać się z benzenem i amoniakiem. Jeśli mamy w mieszkaniu sporo miejsca, warto wybrać także większe gatunki, takie jak palmy i draceny. Choć to rośliny egzotyczne w naszym klimacie, świetnie wychwytują z powietrza toksyczne substancje.

Jak kontrolować wilgotność powietrza? Postaw na mech na ścianie

Istotnym parametrem powietrza, jakie znajduje się we wnętrzach, jest również jego wilgotność. Problemy stwarza zwłaszcza powietrze zbyt suche. Nawet czyste, ale pozbawione odpowiedniego nawilżenia będzie bowiem wysuszać błony śluzowe i sprzyjać problemom z gardłem czy alergiami skórnymi. Kłopoty będą mieć także nasze oczy. Do tego w takich warunkach wokół nas unosi się więcej kurzu.

Ci, których interesują domowe sposoby na suche powietrze w mieszkaniu, mogą postawić na panele z mchu – świetnie sprawdzą się choćby jako zielone ściany w przedpokoju. Wykonuje się je z mchów stabilizowanych, czyli takich, których procesy życiowe zostały zatrzymane specjalną, nietoksyczną substancją. Dzięki temu mchy zostały zahibernowane i właściwie nie trzeba się o nie troszczyć – wystarczy umieścić panele z dala od grzejników. Nie potrzebują bowiem wody, przycinania ani nawet światła. Nie trzeba się martwić o kurz w mieszkaniu: nie będzie na nich osiadać. Są dostępne w różnych kolorach, można wykładać nimi ściany lub przygotowywać z nich obrazy.

Jak mech pomoże w kontroli jakości powietrza w mieszkaniu? Jest znakomitym czujnikiem poziomu wilgotności. Najlepiej czuje się wtedy, gdy jej wskaźnik jest zbliżony do 40 procent. A taka wartość jest również najlepsza dla naszego zdrowia. Jeśli powietrze w mieszkaniu nie będzie dostatecznie nawilżone, na ścianach z mchu dostrzeżemy zmiany – rośliny będą się wysuszać. Podobnie dzieje się z naszą skórą, błonami śluzowymi czy gardłem. Gdy jednak stan wilgotności wróci do normy, także wygląd mchów się odświeży.

A że mchy na ściany są dostępne w różnych kolorach i wyglądają naprawdę stylowo, w ten sposób można połączyć funkcjonalne zalety i estetyczne dekoracje. Jeśli wybierzemy zielony mech, będzie dodatkowo doskonale współgrał z roślinami doniczkowymi.