fbpx

Obraz w domu – na jaki się zdecydować?

Obraz może stanowić wyjątkową i nieszablonową dekorację wielu pomieszczeń Twojego domu lub mieszkania. Dobrze dobrany będzie nawiązywał do wielowiekowych tradycji związanych z obrazami w szlacheckich czy królewskich pałacach, ale może być także przejawem wrażliwości na sztukę i znajomości nowoczesnych aranżacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego obrazu do Twojego wnętrza i co może mieć z nim wspólnego… mech chrobotek.

Obraz w domu – dlaczego warto?

Mogłoby się wydawać, że tradycyjny obraz nie będzie pasować do współczesnego, modnie urządzonego wnętrza. W końcu popularnością cieszą się obecnie między innymi rozmaite wydruki czy naklejki, a także tablice dekoracyjne i fototapety. Obrazy pozostają jednak wyrazem szyku i elegancji, nadając wnętrzu szczególnego charakteru. Jak każdy dobrze dobrany detal, pomogą uzupełnić aranżację wymarzonego wnętrza, przekształcając je w zindywidualizowaną i oryginalną przestrzeń.

Jaki obraz w domu? Praktyczne wskazówki

Obraz, na jaki się zdecydujemy, powinien być przede wszystkim dobrze dopasowany do charakteru wnętrza. W klasycznie urządzonych pomieszczeniach nie będzie miejsca na abstrakcję i sztukę nowoczesną, w industrialnych wnętrzach – na kolorowe krajobrazy czy reprodukcje dzieł klasyków malarstwa. Martwa natura i sielskie obrazki świetnie sprawdzą się natomiast jako element rustykalnego wystroju, a obrazy czarno-białe i kubistyczne będą idealnym uzupełnieniem pomieszczeń zaaranżowanych w stylu modernistycznym.

Wybór obrazu powinien być również uzależniony od rodzaju wnętrza, w jakim zamierzamy umieścić malowidło. Najczęściej na takie dekoracje decydujemy się w salonie. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak również obraz zawieszony w sypialni. Tam lepiej sprawdzą się delikatne malunki, bez agresywnych kolorów i ostrych kresek. W ostatnich latach obrazy pojawiają się również w kuchniach i jadalniach – zazwyczaj odwołują się wówczas do tematyki kulinarnej.

Trzeba pamiętać także o wymiarach obrazu i wysokości, na jakiej zostanie umieszczony. Małe obrazy na pustych ścianach nie będą wyglądać zbyt dobrze. Abstrakcyjne malunki w ciasnej ramie to równie chybiony pomysł. W niedużych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem będą za to podłużne malowidła, które pomogą, przynajmniej optycznie, nieco powiększyć wnętrze. Na jakiej wysokości wieszać obrazy? Najlepiej na wysokości wzroku, by ich oglądanie nie przysparzało problemów. Nie powinny jednak znajdować się tuż nad meblami – lepiej powiesić je kilkadziesiąt centymetrów wyżej.

Obrazy z mchu

Połączeniem tradycyjnych obrazów z nowoczesnymi trendami mogą być obrazy z mchu oraz żywe obrazy do wnętrz. Dzięki takim rozwiązaniom każde pomieszczenie nabierze oryginalnego charakteru. Mech w domu to dekoracja, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, niezmiennie wzbudzając podziw i zaciekawienie. Można nim pokryć duże powierzchnie, ale niezwykle efektownie prezentują się właśnie obrazy wykonane z tej rośliny. Przygotowuje się je z mchu stabilizowanego, którym często jest mech chrobotek lub mchy leśne. Można tworzyć z nich różnego rodzaju kompozycje – mech jest bowiem dostępny w wielu kolorach. To świetna dekoracja, która nie właściwie nie wymaga pielęgnacji: nie trzeba jej podlewać ani przycinać.

Jak zamówić taki obraz z mchu? Sklep z tego typu dekoracjami cieszy się coraz większym zainteresowaniem – w Krakowie liderem jest firma MOSS decor. W jej ofercie znajdują się również żywe ściany, czyli niewielkie ogródki, które można zamontować w pokoju i cieszyć się zielenią w wyjątkowej formie. Taki żywy obraz stanie się zielonymi płucami Twojego domu.

Mech nadaje się do wielu stylów aranżacyjnych. Więcej w kolejnym artykule: Mech na ściany do minimalistycznych wnętrz. Czy to dobry pomysł?