Coraz chętniej wprowadzamy naturę do naszych domów i mieszkań. Rośliny mają wiele zalet estetycznych, ale także zdrowotnych. Czasem wystarczy postawić na niewielką, zieloną dekorację ścienną, która potrafi całkowicie odmienić wnętrze, a nawet nasze samopoczucie. W tej sytuacji doskonale sprawdzi się obraz z mchu, który w całkowicie bezobsługowy sposób nada wnętrzu uroku, a nam spokoju i kreatywności. Czym dokładnie jest tego typu dekoracja, jakie ma zalety, a także jak zaaranżować ją w łazience, kuchni czy salonie? Odpowiadamy!
Obraz z mchu, czyli co?
Obraz z mchu to nic innego jak niewielka powierzchnia wypełniona w artystyczny sposób mchem stabilizowanym. Mogą to być geometryczne lub całkowicie abstrakcyjne kształty. Mchem możemy pokryć duże obszary ściany, np. użyć go zamiast tapety, czy stworzyć jedynie niewielkie kształty, np. na meblach czy płytkach. Mech, który użyty zostaje do stworzenia tego typu dekoracji, jest poddany procesowi stabilizacji, dzięki czemu nie wymaga od nas podlewania, zraszania czy przycinania. Jest więc, jak już wspomnieliśmy, całkowicie bezobsługowy. Obrazy, jak i sam mech, możemy zakupić w sklepie internetowym, np. obraz z mchu sklep.
Zalety obrazów z mchu w pomieszczeniach
Obrazy wykonywane są z naturalnych mchów i porostów, zbieranych ręcznie w skandynawskich lasach, z poszanowaniem dla ekosystemu. Mimo, iż są roślinami, nie potrzebują wody, światła słonecznego ani przycinania. Będą doskonałą dekoracją dla zabieganych osób, które nie przepadają za dbaniem o kwiaty i drzewka. Jeśli obraz wykonany zostanie z chrobotka reniferowego, stanie się naturalnym wskaźnikiem jakości (wilgotności) powietrza. Mech Chrobotek twardnieje i sztywnieje, kiedy wilgotność powietrza spada poniżej 40 %, czyli poniżej normy odpowiedniej również dla ludzi. Co ważne, mchy stabilizowane są substancjami ekologicznymi, dzięki czemu są odpowiednią dekoracją również dla alergików. Posiadają także właściwości antystatyczne, dlatego nie osiada na nich kurz ani brud.
Jak zaaranżować obraz z mchu w pomieszczeniu?
Jak już wspominaliśmy, mech może być wykorzystywany zamiast tapety. Wystarczy w dowolny sposób (np. pasami) ułożyć i zainstalować samoprzylepne panele z mchem na ścianie. Świetnie sprawdzi się także jako abstrakcyjny obraz nad kanapą czy niewielka dekoracja na drewnianym stoliku kawowym. Zielone obrazy najlepiej komponują się z białą lub betonową ścianą, a także z naturalnym drewnem. Mech jako dekoracja również dobrze sprawdzi się w kuchni, szczególnie zaaranżowanej w minimalistyczny i prosty sposób. Możemy na przykład nim oddzielić część do gotowania od części jadalnej. Warto także wykorzystać fakt, że mech lubi pomieszczenia wilgotne i dość ciemne. Niewielki, zielony obraz nad wanną czy przy umywalce będzie prezentował się niezwykle efektownie.