Zieleń potrafi odmienić wygląd każdego budynku, a także mieszkania czy nawet biura. Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu ogrody wertykalne, czyli efektowne, zielone, aktywne biologicznie dekoracje. Mogą być tworzone zarówno na ścianach wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jakie funkcje pełnią ogrody wertykalne, a także czym tak naprawdę są? Odpowiadamy!
Ogród wertykalny, czyli co?
Ogrodem wertykalnym nazywamy pionową instalację roślinną, którą można zastosować na powierzchni o dowolnej wielkości, kształcie oraz w dowolnym miejscu (wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz). Jednym z elementów takiej instalacji jest system automatycznego nawadniania, który regularnie dostarcza do roślin odpowiednią ilość wody, a także składniki odżywcze. Do wyboru mamy instalacje z systemem otwartym, do którego podłączamy stałe źródło wody oraz odpływ, a także z zamkniętym, z którego musimy samodzielnie ją uzupełniać, a w razie potrzeby także usuwać. Wybór jednej z nich powinien być podyktowany miejscem, w którym chcemy taki ogród zainstalować.
Funkcje i zalety ogrodów wertykalnych
Podstawową funkcją ogrodów wertykalnych jest zdecydowanie ich oryginalny i efektowny wygląd. Dodatkowo podkreślają jak ważna w naszym życiu jest natura. Kolejną ważną funkcją żywych, zielonych ścian czy dekoracji, jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniu. Ogrody wertykalne są biologicznie aktywne więc oczyszczają powietrze i zwiększają ilość tlenu w pomieszczeniu. Są doskonałym rozwiązaniem na coroczną walkę ze smogiem. Regulują również poziom wilgotności, nie dopuszczając aby było jej za dużo lub za mało. Dodatkowo, ogród wertykalny w domu pełni funkcję izolacji akustycznej, blokując hałas z zewnątrz lub z pomieszczenia obok. Jak każde zielone rośliny, pozytywnie wpływają na zmęczony wzrok, a także wprawiają organizm w stan relaksacji. Ponadto, podnoszą naszą kreatywność, koncentrację, a co za tym idzie, również produktywność.
Miejsca, w których sprawdzi się ogród wertykalny
Ogrody wertykalne mogą być zakładane praktycznie wszędzie. Świetnie sprawdzą się zarówno w prywatnych mieszkaniach (np. w holu czy salonie), na balkonach, tarasach, jak i w biurach czy wszelkich miejscach użytku publicznego (np. urzędach czy kawiarniach). W zależności od miejsca, będą pełnić różne funkcje. Instalując tego typu ogród na zewnętrznej ścianie budynku, warto jednak pamiętać, aby unikać ścian od strony północnej. Przez cały rok panuje tam bowiem dość słabe oświetlenie, a jesienią i w zimie stałe, niskie temperatury.