fbpx

Ogród wertykalny czy ściana z mchu – co sprawdzi się lepiej?

Zieleń potrafi zdecydowanie ożywić pomieszczenia w domu, mieszkaniu czy biurze. Nie tylko dekoruje przestrzeń wokół nas, ale poprawia samopoczucie, a niektórzy specjaliści twierdzą, że pomaga lepiej się skoncentrować. Nie znaczy to jednak, że w poszukiwaniu tych zalet zieleni musimy sięgać po sztampowe rośliny doniczkowe. Wnętrze domu czy taras mogą zostać odmienione w oryginalny sposób przez ogród wertykalny lub ściany z mchu. Sprawdzą się nawet w pomieszczeniach, które nie wyróżniają się zbyt dużą powierzchnią. Te niezwykłe rozwiązania zyskują coraz większą popularność. Które z nich wybrać?

Ogród wertykalny – czym się charakteryzuje?

Wyjątkową dekoracją jest ogród wertykalny, który możemy też nazwać po prostu pionowym ogrodem czy ścianą z żywych roślin. Decydując się na taką instalację, wprowadzimy do naszej przestrzeni sporo zieleni, nie zajmując zbyt dużo cennego miejsca. Ogród wertykalny stworzy bowiem żywą, zieloną ścianę, którą można zainstalować właściwie na dowolnej powierzchni.

Ogród wertykalny może zajmować całą ścianę albo tylko jej wybrany fragment. Rośliny są na niej ułożone wertykalnie, ogród jest też wyposażony w system automatycznego nawadniania. Taka żywa instalacja nie tylko dekoruje wnętrze, ale też pomaga walczyć ze smogiem i oczyścić powietrze. Ogród wertykalny nie musi być przypisany do konkretnego wnętrza – na rynku dostępne są także mobilne zielone ścianki.

Ściany z mchu – niezwykła ozdoba

Oryginalnym sposobem na wprowadzenie zieleni do budynku są ściany z mchu. Panelami ze stabilizowanym mchem dekoracyjnym można pokryć rozległe powierzchnie, ale równie dobrze ułożyć z nich ciekawe, geometryczne kształty, jak i zamówić skomponowane z mchu obrazy.

Decydując się na mech na ścianie w domu, możemy być pewni, że na długo zachowa swój oryginalny wygląd. Właściwie nie wymaga bowiem pielęgnacji. Dzięki specjalnym, w pełni bezpiecznym dla zdrowia zabiegom, mech stabilizowany może zachować trwałość i atrakcyjny wygląd przez wiele lat. Nie trzeba go podlewać, wystarczy zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią wilgotność powietrza. Kiedy spadnie poniżej 40 procent, mech stwardnieje – gdy wilgotność znów osiągnie wyższe parametry, ściany z mchu odzyskają jednak swoją miękkość.

Kiedy wybrać ścianę z żywych roślin, a kiedy ścianę z naturalnego mchu?

Ogród wertykalny często możemy zobaczyć w galeriach czy restauracjach. Sprawdzi się jednak również w siedzibie firmy czy prywatnym mieszkaniu. Co istotne, jest to duża hodowla roślin, która pomimo tego, że ma system nawadniający, wymaga regularnej opieki. Ogrody wertykalne są czasami zlokalizowane na ścianie tarasu czy na balkonie. Umieszczając je jednak na zewnątrz budynku, należy pamiętać, by dopasować gatunki roślin do ich położenia i stopnia nasłonecznienia w ciągu dnia. Odpowiednie oświetlenie jest ważne także w przypadku ogrodów w pomieszczeniach.

Idealnym i mniej wymagającym rozwiązaniem do wnętrza domu są ściany z naturalnego mchu. Świetnie nadają się do salonu czy przytulnej sypialni, do której wprowadzą ciepły klimat. Dekoracje z mchu mogą jednak równie dobrze urozmaicić urządzoną w modernistyczny czy industrialny sposób kuchnię lub jadalnię, gdzie będą stanowić ciekawy kontrast dla otoczenia. Warto tylko pamiętać, by nie umieszczać stabilizowanego mchu zbyt blisko grzejników.