fbpx

Ogród wertykalny – porady i wskazówki

Ogrody wertykalne coraz częściej goszczą w naszych domach. To świetny sposób, by za jednym zamachem, za pomocą efektownej instalacji, wprowadzić do domu lub mieszkania sporo zieleni. Taki zbiór roślin pozwoli lepiej dotlenić wnętrze, pozytywnie wpłynie też na nasze samopoczucie.

By jednak ogród wertykalny w mieszkaniu cieszył nasze oczy, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Nasze wskazówki pomogą Ci podjąć odpowiednie decyzje już na etapie planowania takiej inwestycji, a także później, gdy trzeba będzie troszczyć się o rośliny pod naszym dachem.

Ogród wertykalny w salonie czy na balkonie – gdzie go zamontować?

Jedną z kluczowych decyzji jest wybór miejsca, w którym zamontujemy ogród wertykalny. Oczywiście w takim pomieszczeniu muszą znajdować się okna, rośliny wymagają bowiem odpowiedniej ilości światła. Ogród wertykalny w kuchni czy salonie będzie dobrym pomysłem, ale w łazience bez okien nie ma sensu. 

Ważny jest także wybór odpowiedniej ściany. Najlepiej nadają się te o wystawie południowej lub zachodniej, gdzie będzie docierać wystarczająco dużo światła. Weźmy także pod uwagę ciężar konstrukcji. Metr kwadratowy instalacji to co najmniej kilkanaście kilogramów. Dlatego ściana musi być wytrzymała – bezpieczniejsze od ścianek działowych będą ściany nośne.

Zwróćmy też uwagę, by wybrać ścianę z kontaktem. Wtedy bez problemów można zdecydować się na ogród wertykalny z systemem automatycznego nawadniania. Takie rozwiązania gwarantują, że rośliny nie będą wysychać przez nasze roztargnienie. Zaoszczędzimy też w ten sposób sporo czasu.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego?

O wyglądzie ogrodu wertykalnego decydują rośliny, które w nim rosną. Do wyboru mamy szeroki zestaw gatunków. Najlepiej sprawdzają się rośliny pnące, takie jak figowiec, różnego rodzaju bluszcze, a także zielistka. Dobrym wyborem będą również skrzydłokwiaty, a w większych ogrodach – monstery.

Po specyficzne rośliny musimy sięgnąć wtedy, gdy planujemy ogród wertykalny na balkon. W tym przypadku muszą to być gatunki odporne na zmiany temperatur. Jeśli bluszcz, to pospolity. Jeśli szukamy płożących pędów, postawmy na barwinek pospolity oraz golterię pełzającą. Ciekawy efekt zapewni także kiścień. Wszystkie te gatunki to rośliny całoroczne.

Jak pielęgnować ogród wertykalny w domu?

Kilka wskazówek przyda się również osobom, które mają już ogród wertykalny w mieszkaniu. Jego pielęgnacja wcale nie jest skomplikowana. Jeśli system będzie dbać za nas o nawadnianie, pozostaje nam wycinanie zwiędłych i wysuszonych pędów.

Warto również od czasu do czasu przerzedzać ogród i dbać o to, by bardziej rozrosłe rośliny nie zagłuszyły mniejszych. Przecierajmy też kurz, który gromadzi się na liściach – w ten sposób rośliny łatwiej unikną chorób.