fbpx

Ogród wertykalny w firmie. Pomysł pełen zalet czy fanaberia?

Naturalna zieleń pełni ważną funkcję w życiu człowieka. Nie bez powodu wielu z nas lubi otaczać się roślinami, a najlepszy i najpełniejszy wypoczynek odbywa się zwykle na łonie natury. Eksperci przekonują również, że zieleń w naszym otoczeniu dobrze wpływa na naszą wydajność i koncentrację. Wielu pracodawców zastanawia się więc, jak wprowadzić ją do swoich firm. Hitem designerskim stał się mech na ściany, a kroku dotrzymują mu ogrody wertykalne. Coraz więcej osób przekonuje się do zalet tego pomysłu.

Ogród wertykalny w firmie – dlaczego warto?

O pozytywnych cechach roślinnej zieleni w siedzibie firmy trzeba przekonywać coraz mniejszą liczbę ludzi. Większość zdaje już sobie sprawę, że w pomieszczeniach pozbawionych naturalnych akcentów trudniej nam się skupić. Pogarsza się w nich także nasze samopoczucie. Dzięki obecności roślin w przestrzeni pracy łatwiej i szybciej możemy się natomiast wyciszyć, a w powietrzu znajduje się więcej tlenu. Co ważne, jednocześnie we wnętrzu spada wskaźnik tak zwanego smogu elektromagnetycznego, który pojawia się wraz z działaniem urządzeń elektronicznych. A przecież bez nich żadna poważna firma nie może się dzisiaj obejść.

Szefowie biur przekonali się więc do tego, że warto wprowadzić do otoczenia pracowników rośliny czy nawet zdecydować się na firmowe logo z mchu. A dlaczego warto zaprosić do wnętrza naturalne akcenty akurat za pomocą ogrodu wertykalnego? Przede wszystkim dlatego, że za jednym zamachem instalujemy w pomieszczeniu cały ekosystem. W biznesie liczą się odważne decyzje, połowiczne rozwiązania nie przynoszą sukcesów. Jeśli umieścimy we wnętrzu cały ogród, dotlenimy pomieszczenie w efektywny i efektowny sposób.

Ogród wertykalny to także instalacja, która nie będzie wymagać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W przeciwieństwie do standardowych roślin doniczkowych, nie trzeba pamiętać o tym, by co chwilę ją podlewać – jest bowiem zaopatrzona w system automatycznego nawadniania, który można podłączyć do źródeł wody oraz odpływu.

Chcesz postawić na oryginalne dekoracje do firmy? Sprawdź, jak wprowadzić zieleń do twojego biura!

Wybór miejsca na ogród wertykalny

Ogród wertykalny świetnie wpisuje się w aktualne ekologiczne trendy. Niezaprzeczalnym atutem takiego rozwiązania będą również względy dekoracyjne. Ogród wertykalny pozwoli zagospodarować ścianę lepiej niż najbardziej wymyślna tapeta czy malunek. Naturalna zieleń to ponadczasowa klasyka, na którą nikt nie będzie narzekać.

By zapewnić roślinom umieszczonym w ogrodzie wertykalnym najlepsze warunki do wzrostu, najlepiej zdecydować się na ścianę o południowej lub zachodniej wystawie. Wówczas zapewnimy im odpowiednie naświetlenie. Trzeba też pamiętać, że ściana wybrana na tę instalację powinna być odpowiednio wytrzymała – duży ogród wertykalny może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów!

Jeśli jesteś już zadowolony z wystroju ścian w swoim biurze, wcale nie musisz rezygnować z tej formy zielonej dekoracji. Jedną z wersji ogrodów wertykalnych są bowiem zielone mobilne ścianki działowe. Takie instalacje pomogą wydzielić w biurze dodatkową przestrzeń, pozytywnie wpływając na pracujący w nim zespół.

Ogród wertykalny może powstać również na zewnątrz. Więcej na ten temat w następnym artykule: https://www.mossdecor.pl/rosliny-na-scianie-czyli-czy-warto-postawic-na-ogrod-wertykalny-na-zewnatrz/