fbpx

Pokój dla dziecka – czy warto dekorować go mchem?

Urządzenie i odpowiednia dekoracja pokoju dla dziecka to spore wyzwanie. Każdy rodzic, który staje przed takim zadaniem, stara się zaaranżować to pomieszczenie tak, by połączyć dwie ważne cechy. Z jednej strony tego typu wnętrze powinno być bezpieczne. Na dziecko nie mogą tam czyhać żadne zagrożenia. Z drugiej, rodzice marzą, by przytulne gniazdko ich pociechy wyglądało ładnie i po prostu podobało się najmłodszym. Z tego powodu często sięgają po niebanalne rozwiązania dekoracyjne, by estetyka szła w parze z funkcjonalnością. Jednym z pomysłów na osiągnięcie takiego efektu mogą być ściany z mchu i inne sposoby wykorzystania tej niezwykłej naturalnej dekoracji. Jak wkomponować ją w pokój dla dziecka?

Mech stabilizowany w mieszkaniu – czy to bezpieczne?

Dekoracje z mchu w ostatnich latach podbijają polski rynek. Można je zauważyć w siedzibach firm, galeriach handlowych czy hotelowych holach. Ich zalety coraz częściej dostrzegają także właściciele prywatnych mieszkań i domów.

Surowcem, z którego wykonuje się takie ozdoby, jest mech stabilizowany. To rośliny zbierane w Skandynawii czy Europie Zachodniej, rosnące w lasach o naturalnym ekosystemie. Swój wygląd i właściwości zawdzięczają specjalnej substancji, którą wprowadza się je w stan podobny do hibernacji. Mech stabilizowany zachowuje swój wygląd, nie będzie więdnąć, usychać ani rosnąć. Nie potrzebuje również gleby, światła czy wody.

Choć taki opis może się wydawać nieco “podejrzany”, substancja, którą stosuje się do stabilizacji mchu, jest w pełni bezpieczna. Dlatego mech w ramce czy na ścianie może z powodzeniem znaleźć się nawet w pokoju dziecka. Nie ma obaw, że w tego typu dekoracjach zagnieżdżą się pająki czy inne insekty – takie zielone instalacje są bowiem środowiskiem nieprzyjaznym dla owadów i pajęczaków. W dodatku mech stabilizowany posiada właściwości antystatyczne, co sprawia, że nie przyciąga kurzu. A że w dodatku nie pyli się i nie posiada alergenów, idealnie nadaje się do pokoju dzieci. Dziś coraz więcej z nich cierpi na różnego rodzaju alergie, a z mchem stabilizowanym rodzice zyskują dekorację bezpieczną dla dróg oddechowych swojej pociechy.

Szukasz ciekawych inspiracji? Sprawdź nasz artykuł „Mech we wnętrzu w stylu vintage!

Mech w pokoju dziecka – najlepsze pomysły

Skoro nie trzeba obawiać się dekoracji z mchu, jak wkomponować je we wnętrze przeznaczone dla dziecka? Najprostszym rozwiązaniem są ściany z mchu, czyli pokrycie zieloną powierzchnią całej ściany w pokoju lub jej fragmentu. Mech jest trwałą dekoracją, dlatego taka ozdoba wytrzyma co najmniej kilka lat. Oczywiście tylko wówczas, gdy nikt nie będzie jej obrywać. By tego uniknąć, w pokoju dziecka lepiej zdecydować się na poziome pasy z mchu na wysokości, do której kilkulatek nie dosięgnie. Gdy dziecko podrośnie, będzie już rozumieć, że takich dekoracji nie należy szarpać. Wytłumaczenie tego kilkulatkowi może natomiast stanowić spory problem.

W pokojach najmłodszych pociech warto więc postawić na obraz z mchu. Profesjonalne firmy wykonują takie dekoracje, przygotowując ciekawe kompozycje z różnych rodzajów mchów w nieco innych odcieniach. Możliwe jest zresztą również zamówienie mchu stabilizowanego w mniej standardowych kolorach niż leśna zieleń.

Wyjątkową ozdobą w pokoju malucha może być także umieszczenie na ścianie jego imienia lub inicjałów. Mech świetnie się do tego nadaje. Jest bowiem montowany na niewielkich panelach przyklejanych na dowolnej powierzchni. Można je zamówić, a specjaliści ułożą z nich pożądany napis czy wzór. Taka dekoracja szczególnie dobrze będzie wyglądać na ścianach wykończonych innymi naturalnymi materiałami – drewnem lub kamieniem.