fbpx

Pomysłowe ścianki działowe do mieszkania i biura

Ściany działowe są elementami budynku, które do woli można burzyć i stawiać, wybierając do tego dowolne materiały. Coraz częściej tworzone w celu podziału zbyt dużej przestrzeni lub aby funkcjonalnie podzielić małe mieszkanie, czy biuro. Z czego zrobić ściankę działową, aby dobrze spełniała swoją funkcję i była odpowiednia do pomieszczenia, w którym się znajdzie? W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej odchodzi się od konstrukcji z płyt gipsowych na rzecz bardziej naturalnych rozwiązań, takich jak ściany z mchu czy drewna, które są delikatniejsze, jednak dobrze dzielą wnętrze i mają wiele innych funkcjonalności, a także pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Ściany gipsowe

Najbardziej popularne, dość mocne i wytrzymałe. Konstrukcja szkieletowa z profili metalowych czy aluminiowych z mocowanymi do nich płytami kartonowo-gipsowymi. Można ukryć w ich wnętrzu przewody instalacyjne. Gładką powierzchnię malujemy dowolnymi kolorami, tak aby ścianki pasowały do reszty pokoju. Wykazują się stosunkowo dużą izolacyjnością akustyczną i cieplną. Niestety łatwo można je uszkodzić, ale także szybko zdemontować i na nowo rozplanować przestrzeń. Możliwe jest ukształtowanie ich w formie łuku czy półkola, a także jako niskiej zabudowy oddzielającej aneks kuchenny od salonu.

Ściany z mchu i ogrody wertykalne

Coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych aranżacjach mieszkań i biur. Sprawdzą się idealnie jako ścianki działowe, które będą jednocześnie dekoracją i zapewnią izolację akustyczną. Oprócz podstawowych funkcji ścian działowych, ściany z mchu czy ogrody wertykalne z żywych roślin, działają jak naturalny filtr powietrza, pochłaniając zanieczyszczenia, takie jak kurz czy substancje fenolowe. Wpływają pozytywnie na drogi oddechowe, a ich zielony kolor wyzwala w nas kreatywność i uspokaja nerwy. Nasze oczy o wiele mniej się męczą, poprawia się krążenie krwi i praca płuc. Regulują poziom wilgotności powietrza i prezentują się niezwykle efektownie.

Zastosowane jako ściany działowe w biurze, wpłyną pozytywnie na koncentrację i kreatywność pracowników. Będą świetnym rozwiązaniem również ze względu na obecną, w tego typu pomieszczeniach, klimatyzację, która przyczynia się do wysuszania śluzówki, bólu głowy czy przemęczenia. Rośliny stworzą stabilny, zdrowy klimat i poprawią jakość powietrza. Największą zaletą ścian z mchu jest fakt, że nie trzeba ich podlewać, ani w żaden sposób o nie dbać, dzięki czemu, decydując się na taką ścianę, nie przysporzymy sobie dodatkowych obowiązków.

Ścianki drewniane

Ścianka działowa może być postawiona także na szkielecie z drewna, a jej montaż zbliżony będzie do tej gipsowej. Ważne jest jednak to, że wykorzystujemy surowce naturalne, które są o wiele zdrowsze. Dobrze, aby stosowane drewno było wysokiej jakości, a także, aby wcześniej je zaimpregnować. Zwłaszcza, jeśli w danym pomieszczeniu występuje duża wilgotność powietrza. Innym rozwiązaniem jest stworzenie niskiej, drewnianej ścianki działowej, która nie będzie do końca ścianą, jednak będzie dzieliła pomieszczenie, w taki sposób, jak materiałowy parawan. Drewno świetnie wkomponuje się w wiele aranżacji i będzie wyglądać naprawdę efektownie i relaksująco.