fbpx

Puste ściany w pokoju? Najciekawsze naturalne inspiracje aranżacyjne

Urządzając pomieszczenia w domu musimy brać pod uwagę wiele czynników. Każdy stara się znaleźć idealny balans między kosztami wykończenia wnętrza a wymarzonym wystrojem. Zwracamy więc uwagę na wykończenie podłóg i ścian, uważnie wybieramy meble i dodatki. Ozdoby na ściany to zwykle jedna z ostatnich rzeczy, którą się zajmujemy. Jednocześnie jednak ich wybór jest dopełnieniem całej aranżacji, swego rodzaju kropką nad “i”, która może nadać salonowi czy innemu pokojowi wyjątkowego charakteru. Jeśli zastanawiasz się, co na pustą ścianę w pokoju nada się najlepiej, odpowiedź może być zaskakująca: warto postawić na naturalne inspiracje.

Naturalne dekoracje do domu – rośliny i mech

Rośliny w naszym otoczeniu to wiele zalet. Zew natury odzywa się w każdym z nas, w końcu nasi przodkowie przez tysiąclecia obcowali z nią na co dzień. Mieszkając w domach z betonu staramy się więc uciekać do lasu, w góry czy nad wodę. Wszędzie tam towarzyszą nam żywe rośliny. Dlaczego więc nie wykorzystać ich jako ozdoby na ściany do pokoju czy kuchni?

Najprostszym rozwiązaniem będą rośliny doniczkowe. Fantazyjnie wykonana półka, najlepiej drewniana, efektowna doniczka i roślina z długimi, opadającymi liśćmi lub pnączami – rezultat może być niesamowity. Bluszcz doniczkowy, dzbanecznik czy epipremnum złociste to ciekawy akcent na każdej ścianie. Bardziej odważny pomysł na puste ściany to ogród wertykalny, czyli pionowa instalacja, która może zakryć całą małą ścianę w pomieszczeniu i w znaczący sposób podnieść jakość powietrza w mieszkaniu.

Żywe rośliny muszą mieć jednak odpowiedni dostęp do światła. Co wtedy, gdy jest go zbyt mało? Wówczas rozwiązaniem mogą być dekoracje z mchu stabilizowanego. To powiew lasu w mieszkaniu, ale zarazem możliwość, by dekoracje na ścianę do pokoju modelować w dowolny sposób. Zamiast pokrywać mchem cały fragment ściany, specjaliści ułożą z niego geometryczne kształty czy napisy. A stabilizowana roślina nie będzie potrzebować światła ani wody. Takie dekoracje to także dobry pomysł na kolorowe ściany w pokoju dziecka.

Drewniane dekoracje na ścianę

Jaki pomysł na pustą ścianę będzie się jeszcze odwoływać do natury? Idealnym tworzywem na naturalne dekoracje ścienne jest drewno. To materiał elegancki i szykowny, dobrze wkomponuje się niemal w każdą aranżację. Z drewna można wykonać ramkę, w której zamkniemy obraz wykonany z naturalnych materiałów – np. z mchu. Miłośnicy sztuki mogą też zdecydować się na drewnianą płaskorzeźbę.

Świetnie wyglądają ściany pokryte drewnianymi słojami, a nawet… drewnianymi płytkami. To ostatnie rozwiązanie pomoże zwłaszcza w zagospodarowaniu narożników oraz wypukłości na ścianach. Dużą zaletą drewna jest szeroki przekrój odcieni i struktur, które można dopasować do swoich upodobań.