fbpx

Rośliny do ciemnych pomieszczeń – inspiracje dla każdego

Chcesz wprowadzić do swojego pomieszczenia naturalne elementy dekoracyjne, ale wnętrze nie ma wystarczającego dostępu do naturalnego źródła światła? Takie warunki dla niektórych roślin mogą być ogromnym problemem, ale nie dla wszystkich! Nawet jeśli masz ciemne pomieszczenie, nie musisz rezygnować z zieleni. 

W tym artykule pokażemy Ci rośliny do ciemnych pomieszczeń. Jakie gatunki powinny znaleźć się w Twoim wnętrzu? Czytaj dalej! 

Częsty gość w polskich domach, czyli paproć 

Nie możemy zacząć od innej rośliny. Paprotka to gatunek, który idealnie poradzi sobie w warunkach, gdzie jest ograniczony dostęp do naturalnego światła słonecznego. Najlepiej postawić ją w miejscu zacienionym, może jednak padać na nią rozproszone światło. Wtedy będzie rozwijać się najlepiej. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Uwielbia wysoką wilgotność. 

Jeśli chcesz, aby roślina upiększała wnętrze przez wiele lat, pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. Podlewaj ją latem co 2-3 dni, a zimą raz w tygodniu. 

Oryginalna roślina, czyli mech na ścianie w domu 

Szukasz nowoczesnej rośliny do ciemnych pomieszczeń? Wybierz mech na ścianie w domu. Jest praktycznie bezobsługowy. To znaczy, że nie musisz pamiętać o jego podlewaniu, nawożeniu czy przesadzaniu. Co więcej, nie potrzebuje światła słonecznego, aby się rozwijać i wyglądać zjawiskowo

Mech na ścianie możesz umieścić w formie obrazu, lustra, wieńca czy nawet zegara. Dzięki temu roślina będzie stanowiła wyjątkową dekorację. Możesz oczywiście pokryć nim także całą ścianę lub jej część.

Nieziszczalny zamiokulkas do ciemnych pomieszczeń 

Jeśli szukasz rośliny do ciemnych pomieszczeń, inspiracje masz na wyciągnięcie ręki. Zamiokulkas możesz kupić w praktycznie każdej kwiaciarni, ponieważ jest to bardzo popularna i chętnie wybierana roślina. Nic dziwnego, ponieważ ten gatunek jest niewymagający. 

Wykazuje dużą odporność na brak światła oraz wody. Możesz go umieścić w półcieniu lub całkowitym zacienieniu. Podlewaj go, dopiero kiedy wierzchnia warstwa ziemi będzie bardzo sucha. 

Sansevieria – roślina przygotowana na każde warunki 

Kolejną propozycją jest sansevieria, która sprawdzi się w każdych warunkach. Możesz postawić ją w nasłonecznionym miejscu, ale będzie doskonale rozwijać się także w ciemnym rogu pokoju. Nie musisz także martwić się o podlewanie, ponieważ ten gatunek możesz wytrzymać nawet miesiące bez wody! 

Prosta w pielęgnacji sansevieria sprawdzi się szczególnie u osób, które są zabiegane i zapominają o swoich roślinach. 

Rośliny do ciemnych pomieszczeń – inspiracje na ścianę 

Rośliny na ścianie? Tak! Jeśli nie możesz zdecydować się na jeden gatunek lub po prostu uwielbiasz zieleń i chcesz mieć jej w domu jak najwięcej, wybierz ogrody wertykalne. Na specjalnej konstrukcji możesz umieścić dowolne gatunki i cieszyć się piękną zieloną ścianą. 

W tym przypadku najlepiej wybrać rośliny, które będą podobne w uprawie. Usprawni to pielęgnację całej ozdoby. 

Teraz już wiesz, jakie gatunki najlepiej sprawdzą się do ciemnych pomieszczeń. Postaw na klasyczne, jak i oryginalne rozwiązania. Wprowadź do wnętrza naturalność i zieleń!