fbpx

Rośliny do łazienki bez okna – jakie wybrać, by cieszyć się zielenią?

Łazienki, szczególnie w blokach, nie mają okna. Dlatego wiele osób uważa, że trudno w takim miejscu hodować roślinność. Już teraz powiemy Ci, że to nie jest prawda. Nawet w ciemnych pomieszczeniach znajdzie się miejsce na odpowiedni gatunek, który dobrze poradzi sobie w takich warunkach i będzie pięknie ozdabiał łazienkę. 

Jakie rośliny do łazienki bez okna wybrać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i wprowadzić do wnętrza naturalny akcent. 

1. Skrzydłokwiat – idealny do ciemnych pomieszczeń 

Pierwszą rośliną na naszej liście jest skrzydłokwiat, który doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach bez okna. Nie lubi słońca i dlatego preferuje miejsca półcieniste lub cieniste. Wpasuje się do doskonale do każdej łazienki, niezależnie do jej stylu i koloru. Piękne zielone liście i białe kwiaty ożywią pomieszczenie. 

O roślinach w łazience często się zapomina, dlatego powinieneś pamiętać o regularnym podlewaniu skrzydłokwiatu. Najlepiej, aby ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna. 

2. Zamiokulkas – roślina o pięknych liściach 

Zamiokulkas bardzo często gości w naszych domach, ponieważ nie tylko pięknie się prezentuje, ale także jest prosty w pielęgnacji. Świetnie poradzi sobie w pomieszczeniach bez okna, ponieważ niezbyt dobrze znosi ostre promienie słoneczne. Preferuje miejsca półcieniste, ale będzie dobrze się rozwijał także w zacienionych zakątkach domu. 

Tej rośliny do łazienki bez okna nie należy przelewać. Polewaj ją dopiero wtedy, kiedy powierzchnia ziemi będzie lekko przesuszona. 

3. Mech chrobotek – naturalny element dekoracyjny 

Kiedy wybieramy rośliny do łazienki bez okna, bardzo rzadko myślimy o mchu – a to błąd. Idealnie sprawdzi się do pomieszczeń, do których nie dochodzi światło, ponieważ nie potrzebuje go do rozwoju. Mech do łazienki możesz kupić w różnej formie, np. zwykły w kształcie kuli w doniczce, jako ciekawy napis lub dekoracja ścienna. 

Mech chrobotek nie wymaga pielęgnacji – nie musisz go podlewać, przycinać ani nawozić. Jest antystatyczny i nie przyciąga kurzu, a także to naturalny wskaźnik wilgotności w pomieszczeniu. Dlatego warunki panujące w łazience nie będą mu straszne! 

4. Bluszcz domowy – wijące się pnącza w łazience 

Kolejną rośliną jest bluszcz, która bardzo dobrze sprawdzi się we wnętrzach. Jest to gatunek mało wymagający i poradzi sobie nawet w trudnych warunkach. Idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, do których nie wpadają promienie słoneczne. 

Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim i częstym nawadnianiu, ponieważ uwielbia stale wilgotne podłoże. W okresie letnim podlewaj rośliny 2 razy w tygodniu. W zimie wystarczy 1 raz w tygodniu. Piękne liście z jasnymi przebarwieniami będą pięknie prezentować się w każdej łazience. 

5. Atrium – rośliny do łazienki bez okna o czerwonych kwiatach 

Mimo że atrium lubi rozproszone światło, to nie przeszkadza mu jego brak i dlatego idealnie sprawdzi się do ciemnej toalety. Dodatkowo uwielbia wysoką wilgotność, dlatego warunki łazienkowe nie będą jej straszne. Za sprawą czerwonych kwiatów z będzie zjawiskowo prezentować się w pomieszczeniu.

Atrium – w okresie wegetacji – należy podlewać wtedy, gdy ziemia w doniczce jest już lekko przesuszona, czyli co kilka dni. Potem można już podlewać ją trochę rzadziej – wystarczy raz w tygodniu. 

To już wszystkie rośliny do łazienki bez okna, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Czy któraś z nich trafiła w Twoje gusta? Mamy nadzieję, że tak! Wprowadź w prosty sposób trochę zieleni i natury do wnętrza!