fbpx

Ściany z mchu w domu – czego nie wolno z nimi robić? Nasze porady

Mech na ścianie w domu to wyjątkowa dekoracja każdego wnętrza. Nie tylko świetnie się prezentuje i wizualnie wzbogaca pomieszczenie, ale ma też wiele innych zalet. Jak jednak właściwie pielęgnować taką instalację? Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad. Podpowiadamy, czego unikać, by mech w domu jak najdłużej zachował idealny wygląd.

Mech na ściany: które miejsca nie będą dla niego odpowiednie?

Do wykonywania dekoracji z mchu w domach i mieszkaniach używa się mchu stabilizowanego. Można nim pokryć całe ściany, wybrane fragmenty powierzchni, a nawet wykonać z niego obraz czy mniejsze elementy, jak chociażby napisy albo logotypy. Tego typu dekoracje mają dużo mniejsze wymagania co do miejsca ich ekspozycji niż na przykład ogrody wertykalne. Mchy stabilizowane nie potrzebują bowiem słońca, można je umieszczać nawet w pomieszczeniach pozbawionych okien lub słabo oświetlonych.

Nadmierne nasłonecznienie może wręcz zaszkodzić ścianom z mchu. Zielonych dekoracji nie powinno się zatem umieszczać w miejscach narażonych na długie działanie promieni słonecznych. Trzeba też pamiętać, że mech stabilizowany nadaje się jedynie do wnętrz. Nie wolno montować go na zewnątrz i wystawiać na bezpośrednie działanie słońca, śniegu czy deszczu.

Przy wyborze miejsca na zielone dekoracje należy również wziąć pod uwagę znajdujące się w mieszkaniu źródła ciepła. Elementy wykonane z mchu nie powinny znajdować się bezpośrednio przy kaloryferze czy innych grzejnikach, ale również w okolicach kominka.

Mech w domu bez wody i przycinania

Mech stabilizowany na ścianie może prowokować niektóre osoby, by dotknąć takich dekoracji i własnoręcznie sprawdzić ich miękkość czy strukturę. Trzeba przy tym jednak uważać, by nie uszkodzić instalacji. Mchu na ścianie nie wolno skubać, nie wymaga również przycinania. Proces stabilizacji pozwolił zachować naturalny wygląd rośliny, zahamował jednak proces jej wzrostu. Oznacza to, że jeśli wyrwiemy bądź odetniemy kawałek naszej dekoracji, zmiany będą nieodwracalne – mech już nie odrośnie.

Kolejną rzeczą, której należy unikać, jest podlewanie ścian z mchu. Nie potrzebują wody, tego typu zabiegi mogą je jedynie uszkodzić. Podobnie jest z odkurzaniem, zwłaszcza dużymi i mocnymi odkurzaczami. Mech stabilizowany posiada właściwości antystatyczne, w związku z czym nie trzeba się martwić, że już po kilku dniach będzie pokryty kurzem.

Co jeszcze zaszkodzi mchom ułożonym na naszej ścianie? Zbyt niska wilgotność powietrza w domu czy mieszkaniu. Jeżeli spadnie poniżej 40 procent, mech zacznie przysychać. W bardzo wysuszonym powietrzu dekoracje mogą nawet zacząć się nieco kruszyć. Na szczęście wystarczy przywrócić stabilny poziom wilgoci – wartość nieco powyżej 40 procent jest optymalna również dla człowieka – by mech stabilizowany odzyskał swoje właściwości.